Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Sıfır Atık İlçesi Kuruyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezilerine devam ederken bir yandan da çevrecilik projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyor.

EMLAK HABERLERİ 17.02.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezilerine devam ederken bir yandan da çevrecilik projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyor. Sıfır atık ilçesi kuruluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile sıfır atık ilçesi kuracaklarını duyurdu. Bakan Murat Kurum çevreye duyarlı yeni projeler üretmeye kararlı olduklarını belirterek özellikle de sıfır atık projesi konusunda taviz vermeyeceklerini yeniledi. Pilot Şehir Seçilecek, Sıfır Artık İlçesi Kurulacak! Çevre konusunda yapmış oldukları projeler ile de gündem oluşturan Bakan Kurum yeni açıklamalarda bulunarak “Japonya’da bir ilçenin tamamı sıfır atık uygulamasına geçmiş durumda. Bu ilçeye çok fazla çöp kamyonu uğramıyor, çöp çıkarılmıyor. Atıklar kaynağından ayrıştırılıyor ve organik atıklar da kompost makinalarında dönüştürülüyor.Biz de bu uygulamanın bir benzerini ülkemizde gerçekleştireceğiz. Pilot bir ilçe seçtik Emine Erdoğan hanımefendi bu ilçeyi açıklayacaklar. Burada bir kompost tesisi kuracağız ve organik atıkları bu tesiste dönüştüreceğiz. Yerleştireceğimiz toplama otomatları ile vatandaşımız pet şişelerini getirip karşılığında telefonlarına kontör yükleyebilecekler, bez torba alabilecekler.Bir ilçenin tamamında projeyi uyguladığımızda ilçe halkını ve o ilçeye gelen turistleri bilinçlendirmiş olacağız. Örnek ilçenin tamamında uygulamaya geçmek suretiyle çöp kamyonu ilçeye gelmeyecek. Amacımız bunu tüm şehirlerimizde yaygınlaştırmak” dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@