Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Az Katlı Kesme Taş Yığma Yapılara İmar Teşvikleri Verecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile getirilen yeniliklerin ayrıntıları belli oldu. 

Emlak Haberleri 09.10.2021 - 18:07 09.10.2021 - 18:15 Engin Uzunoğlu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle beraber yöresel ve yatay mimari teşvik edileceği bildirildi. 

TAŞ YAPILARA İMAR TEŞVİKLERİ

Yöresel ve yatay mimariyi teşvik etmek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu onuda kapsamlı yeniliklere gitti. Bu kapsamda vatandaşların az katlı ve kesme taş yığma yapıları yapabilmeleri için çeşitli teşvikler verilecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son yönetmelik değişikliğiyle Anadolu mimarisinin mihenk taşlarından birisi olarak gösterilen kesme taş yığma yapıların yapılabilmesi için önünde bulunan tüm engeller ortadan kaldırıldı. Bundan sonra vatandaşlar bu tür evleri inşa ederken çeşitli kolaylıkları da kullanabilecekler. 

KALIN DUVARLAR İNŞAAT TABAN ALANINDAN SAYILMAYACAK

Geleneksel kesme taş yığma evler yapmak isteyen vatandaşlara belirli şartlar altında teşvikler verilecek. Buna göre bu yapılar yatay mimari esası ile projelendirilip 3 katı geçmeyecek şekilde inşa edilmeye kalkılırsa devlet tarafından verilen bazı imar teşviklerinden de faydalanabilme imkanı sağlanacak. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yapılan son yönetmelik değişikliğine göre imar teşvikinden yararlanmak isteyen bu yapıların duvarlarının genişliği 25 santimetreyi geçen kısımları taban alanı ve inşaat emsalinden muaf sayılacak. 

60 cm ile 90 cm arasında duvarlara sahip olan bu yapılar taban alanı ve emsal sınırlamaları nedeniyle çok tercih edilmiyordu. Çünkü duvar genişlikleri nedeniyle bu yapılarda bir alan daralması metdana geliyor ve evler daha küçük bir alana sahip oluyordu. Şimdi yapılan son yönetmelik değişikliği ile bu geniş duvarlar taban alandan ve inşaat emsalinden sayılmayacak. Artık bu yapılan inşa edilmesi böylelikle yaygınlaştırılmış olacak. 

TAŞLIK VE SOFALAR EMSAL SINIRLAMADAN MUAF OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kesme taş yığma yapılar için düzenlediği imar teşvikleri duvarlarla sınırlı kalmadı. Yönetmeliğe göre bu yapıların balkon ve bina girişlerinde bulunan taşlık ve sofa gibi birimleri de emsal sınırlamadan muaf sayılacak. Ancak bunun için parselin toplam emsalinin yüzde 30'u içerisinde kalmak şartı aranacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı son yönetmelik değişikliği ile doğayla barışık, yöresel mimariye uygun, insan yaşamını ana çıkış noktası gören, çeşitli afetlere karşı dayanıklı olacak kesme taş yığma yapıların kentlerde de yaygınlaştırılması amaçlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@