Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cami Tasarım Fikir Yarışması Sonuçlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum para ödüllü cami tasarım fikir yarışmasını kazanan hak sahiplerine düzenlenen tören ile ödüllerini teslim etti.

Emlak Haberleri 24.07.2019 - 11:38 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum para ödüllü cami tasarım fikir yarışmasını kazanan hak sahiplerine düzenlenen tören ile ödüllerini teslim etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen para ödüllü Cami Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Düzenlenen yarışma sonrasında dereceye giren hak sahiplerine ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş takdim etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "İhtiyacı Karşılayacak Yeterliliğe Sahip Camiler İnşa Edeceğiz" Bakan Murat Kurum ödül töreninde yapmış olduğu konuşmasında "Günümüzdeyse camileri şehir planlarımızın merkezine alma ötesinde bazı ihmallerimiz oldu. Bu süreçte estetikten uzak, mimari özelliği bulunmayan yapılar ortaya çıktı. Son yıllarda bu gidişata dur demek için çok önemli adımlar attık. Aslında bu adımlardan biri de bu fikir yarışmasıdır. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapacağımız yeni projelerde medeniyetimizin bize tarif ettiği gibi camiyi merkeze aldık. Camilerin etrafında şekillenen bir sosyal hayat tasavvur ediyoruz" ifadesini kullandı.Estetik ve Fonksiyonel Camiler Yapmalıyız!Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ödül töreninde yapmış olduğu konuşmasında camilerin plansız yapılmasını eleştirerek "Gecekonduyu andıran, plansız, projesiz camiler üzücü bir gerçeklik olarak karşımızdadır. Camilerin nüfus oranına göre dağılımında ciddi dengesizlikler ortaya çıkmıştır.Pek çok kalabalık mahalle ve toplu konut bölgelerinde ihtiyaca cevap verecek sayıda ve büyüklükte cami yoktur. Dolayısıyla bugün camilerimizi hem şehirleşme düşüncesi, cami, çevre, şehir, mekan, estetik, nüfus gibi açılardan hem de özellikle mevzuat açısından yeniden ve köklü şekilde ele almamız gerekmektedir. Bunun için de ortak bir toplumsal bilinçle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile çalışmamızın gerekliliği açıktır.Cami planlama ve tasarımı ile camilerimizin, toplumun her kesimine hitap edecek nitelikte, kadın, genç, çocuk, engelli, yaşlı bireyler için bütün ihtiyaçlar açısından her yönüyle tam donanımlı şekilde planlanmasını, herkesin rahat ve huzur içinde ibadetini yapabileceği şekilde tanzim edilmesini sağlamaya çalışıyoruz" dedi. 

 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@