Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ceza Olup Yağdı: Yapı Denetim Şirketlerine 38 Milyon Lira İdari Para Cezası!

2011 senesinden bu yana kurallara uymadıkları tespit edilen Yapı Denetim Şirketlerine bakanlığın 38 milyon liralık idari para cezası kestiği ortaya çıktı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ceza Olup Yağdı: Yapı Denetim Şirketlerine 38 Milyon Lira İdari Para Cezası!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son verilere göre 2011 senesinden bu yana kurallara uymadıkları tespit edilen yapı denetimcilere 38 milyon liralık idari para cezası uygulandığı ilan edildi. 4708 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren yapı denetim kuruluşlarının ve denetim elamanlarının mevzuatlara uygun bir şekilde denetim görevini tam olarak yerine getirip getirmedikleri mercek altına alındı.

Yapılan denetimler kapsamında Türkiye genelinde 61 bin şantiye denetimden geçirilirken yapılan denetimlerde eksiklik olduğu tespit edilen yapı denetim şirketlerine idari para cezası kesildi. Ülkemizde yapı denetim sektöründe hizmet veren 2 bin 373 yapı denetim kuruluşu ile 393 laboratuvar ve 31 bin 584 denetim elemanı sahada çalışmalarını sürdürüyor.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 61 BİN ŞANTİYEYİ DENETLEDİ, 38 MİLYON LİRALIK PARA CEZASI KESTİ!

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son verilere göre bugüne kadar 20 bin 822 büro, 60 bin 949 şantiye denetimi yapıldı. Gerçekleştirilen bu denetimler sonrasında, kurallara uymadığı tespit edilen yapı denetim kuruluşlarına 3 bin 224, denetim elemanlarına ise 4 bin 936 adet idari para cezası uygulandı.

Yine bu denetimler kapsamında aykırılık tespit edilen 2 bin 244 yapı denetim kuruluşuna yeni iş almaktan men cezası verilirken bugüne kadar yapı denetim kuruluşlarına toplamda 38 milyon lira idari para cezası kesilmiş oldu. Denetimlerini sıkı bir şekilde sürdüren Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ülke genelinde şantiyeleri ve büroları mercek altına alıyor.

SONRAKİ HABER