Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çok Sayıda Müteahhit ve Firmaya İhale Yasağı Getirdi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, 24 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile 19 müteahhit ve firma hakkında ihalelere katılmaktan yasaklama kararı aldı.

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 08:33 24.11.2021 - 08:37 Gülcan Özer

24 Kasım 2021 Tarihli ve 31669 Sayılı Resmî Gazete ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından 19 firma ve müteahhit hakkında İhalelere Katılmaktan Yasaklama Kararı aldığını duyurdu. Son dönemde yükselen demir ve çimento fiyatları nedeni ile kamu müteahhitleri iş yapamaz hale gelirken devletten kendilerine tasfiye hakkı ve fiyat farkı kararnamesi desteği vermelerini talep etmişti. 

Özellikle de son dönemde döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle demir fiyatları ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesi fiyatına zam gelmiş, yaşanan yoğun zamlar nedeni ile müteahhitler şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi yapma kararı almıştı. Süreçte Ticaret Bakanlığı tarafından bazı ürünlere ihracat sınırlaması getirelerek kriz aşılmıştı. 

DÖVİZ KURUNDAKİ YÜKSELİŞ MÜTEAHHİTLERİ VURDU! 

Dün dolar kurunun anlık olarak 13,50 TL seviyesini aşması ile beraber gözler demir ve çimento fiyatlarına çevrilmişti. Ne yazık ki 8'lik inşaat demiri satış fiyatı dün itibari ile 10 bin TL barajını aşarken çimento fiyatları da zamlandı. Gelen zamların ardından ihale ile teklif vererek iş alan müteahhitlerin sırtındaki yük biraz daha artmış oldu. 

Dolar kurunda yaşanan bu ani sert yükselişi öngöremeyecek durumda olan müteahhitler olağanüstü piyasa koşulları nedeniyle kendilerine fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi hakkı verilmesini isterken 24 Kasım tarihli Resmi Gazete ile yeni ihaleye katılmaktan yasaklama kararları da duyuruldu. 19 müteahhit ve firma hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ihaleye katılmaktan yasaklama kararı çıkardı. 

ihale yasağı kararları

Listenin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ... 

TASFİYE VE FİYAT FARKI KARARNAMESİ ÇIKACAK MI?

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren iş dünyası piyasada son dönemde olağanüstü bir hareketlilik yaşandığını belirterek kamu müteahhitlerinin çok zor durumda olduklarını dile getirdi. Müteahhitler sosyal medyada yapmış oldukları paylaşımlarda teklif vermiş oldukları dönem ile bugünkü demir, çimento fiyatları arasında yarı yarıya fark oluştuğunu belirterek "fiyat farkı kararnamesi bugün değilse ne zaman?" sorusunu gündeme taşıdı. 

Tasfiye kararnamesinin çare olmayacağını belirten müteahhitler yeni ihalelerin daha yüksek maliyetlere çıkacağını belirterek en makul çözümün fiyat farkı kararnamesi olacağının altını çizdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@