Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Destekleyecek, Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm Hızlanacak!

İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecinin en problemli ilerlediği yerlerin başında yer alan Fikirtepe hakkında Bakan Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 05.06.2019 - 11:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecinin en problemli ilerlediği yerlerin başında yer alan Fikirtepe hakkında Bakan Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Fikirtepe'de yaşanan yangın faciası sonrası önemli açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum bu bölgede yer alan kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek adına çalışmalara tüm hızı ile devam edileceğini söyledi. Devlet Kira Desteği Verecek, Kentsel Dönüşüm Süreci HızlanacakDevletin Fikirtepe'de kentsel dönüşüm kira yardımı tutarını ödeyerek süreci hızlandıracağını söyleyerek "Fikirtepe'de 61 adamız var ve bu 61 adanın 16'sında fiilen inşaatlar devam ediyor. Diğerlerinde fiili bir inşaat durumu söz konusu değil.Devam eden inşaatlarımıza ilişkin vatandaşlarımıza, yüklenicilerimize burada kira desteği yapmak suretiyle inşaatlarımızın hızlanmasına destek olacağız. Diğer taraftan bazı sözleşmelerimiz var ki müteahhitlerimiz bu sözleşmeleri, bu şartlarda yapamayacaklarını ifade ediyorlar. Aynı şekilde vatandaşlarımız da müteahhitlerimizin sözleşmeden kaynaklı yüklenimlerini yerine getirmediklerinden dolayı sözleşmelerin feshini istiyorlar" dedi. Devlet Emlak Konut, KİPTAŞ ve TOKİ Olarak Sahada! Devletin tüm imkanlarını seferber ederek sahada olduğunu dile getiren Bakan Murat Kurum "İnşallah onunla birlikte fesihlerini yapmasına müteakip de bakanlık olarak biz sahada vatandaşımızla Fikirtepe'de biz oturacağız.Kentsel dönüşüm ofisimizde, burada faaliyete geçecek bu ofisimiz, vatandaşlarımızın isteği, rızası doğrultusunda, oluşabilecek imar planı çerçevesinde ki iptal edilmeyecek. Burada sosyal anlamda, sosyal alt yapısı yeterli imar planı çerçevesinde vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.Fiilen 2 şantiyemiz burada devam ediyor. 4 adada, 2 şantiyede bakanlık olarak girdik ve konutlarımızı vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde teslim edeceğiz. Diğer adalarda da vatandaşlarımız fiili sözleşmelerini anlaşıp, iptal etmeleri durumunda da yine o sözleşmelerde de vatandaşlarımızın yanında olacağız.Bu kentsel dönüşüm sürecindeki mağduriyetlerini engellemiş olacağız. Büyükşehir Belediyemiz şu an burada alt yapı çalışmalarını yürütüyor. Bu çalışmaları da yıl sonuna kadar tamamlayacaklar. En geç önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu alt yapı çalışmaları tamamlanmış olacak" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@