Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Faiz Desteği Sundu, Ziraat Bankası 0,89 Faiz Oranı İle Konut Kredisi Kampanyası Başlattı!

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ev sahibi olmak isteyenler için kredi faiz indirimi yaptı. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 0.89 oldu! En uygun kredi hangi bankada?

Finans 10.11.2021 - 09:03 10.11.2021 - 09:03 Gülcan Özer

Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi yaparken Eylül ayı toplantısı ile yapılan 100 baz puan faiz indirimi ile beraber toplamda 300 baz puanlık bir faiz indirimi yapılmış oldu. TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranı yapılan indirimler ile yüzde 19 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekilirken yapılan bu hamleler ile gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından son Merkez Bankası toplantısında yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi ticari kredilere direkt olarak yansıtılırken konut kredisi paketinde ise oranlar yüzde 1,37 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. Yapılan yeni düzenleme ile kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı da düşmüş oldu. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI FAİZ DESTEĞİ VERDİ, KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI BİR KERE DAHA DÜŞTÜ!

Türkiye'nin pek çok şehri son derece ciddi deprem riski tehdidi altındayken bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermişti. Özellikle de kentsel dönüşümü teşvik etmek amacı ile kentsel dönüşüm kira yardımı ve kentsel dönüşüm faiz desteği rakamlarında revizyona gidilmişti. Yapılan yasal düzenleme ile kentsel dönüşüm konut kredisi limiti 200 bin liraya çıkartılırken faiz desteği rakamı da yükseltilmişti. 

ziraat kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak protokol imzalayan bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası açıklama yaparak bakanlık destekli, uygun faizli konut kredisi desteği sağlayacağını ilan etmişti. 

bakanlık kentsel dönüşüm faiz desteği

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.89 OLDU! 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı son yapılan faiz indirimi hamlesi ile yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. Kentsel dönüşüm konut kredisi için bakanlığın verdiği 400 baz puanlık faiz desteği ile söz konusu rakam yüzde 0,89 seviyesine çekilmiş oldu. Kentsel dönüşüm konut kredisi A sınıfı konutlarda yüzde 0.89 olarak uygulanacak. 

ziraat konut kredisi hesaplama 089

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NEDİR, KİMLER KULLANABİLİR?

Ziraat Bankası kentsel dönüşüm konut kredisi 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında verilmekte olup kişinin riskli yapıda oturması ya da bakanlık tarafından riskli alan ilan edilen bölgede kiracı ya da ev sahibi olması yeterildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@