Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Geri Kazanım Katılım Payı Açıklaması Yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak geri kazanım katılım payı ücreti hakkında yeni bir bilgilendirmede bulundu.

GÜNDEM 09.05.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak geri kazanım katılım payı ücreti hakkında yeni bir bilgilendirmede bulundu. Detaylar haberimizde!

Bugün basına yansıyan geri kazanım katılım payı hakkında bakanlık açıklama yaptı. Geri Kazanım Katılım Payı Haberleri Hakkında Bakanlığın Açıklaması Bugün basında yer alan “geri kazanım katılım payı” ile ilgili çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından ambalajlı ürünlerden ücret alınacağı yönündeki haberler kesinlikle doğru değildir.

Geri Kazanım Katılım Payı uygulaması, 29 Kasım 2018'de TBMM’de bulunan tüm siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edilmiştir. Bu uygulama; katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulamadır. Vatandaşımızdan ücret alınması asla söz konusu değildir.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı amacın israfı engellemek olduğunu söyleyerek "Bakanlığımızca yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına rağmen bugüne kadar atık toplanmasında hedeflenen artış sağlanamamıştır. Bu nedenle, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu değişiklikle atıkların azaltılması ve geri dönüşümün sağlanabilmesi için bahse konu ürünleri üreten/ithal eden/piyasaya süren işletmelerden ürünün cinsine göre Geri Kazanım Katılım Payı tahsil edilecektir. Gelecek nesillere daha temiz, çevreci ve yaşanabilir şehirler bırakmak hedefiyle yürütülen bu çalışmayla atık yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak, israfın önüne geçilecektir" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@