Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kaçak Yapılarla Drone Ordusu İle Mücadele Edecek

İmar barışı kapsamına girmeyen ve 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılarla mücadele tüm hızı ile devam ediyor.

Emlak Haberleri 13.09.2018 - 09:57 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İmar barışı kapsamına girmeyen ve 1 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılarla mücadele tüm hızı ile devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mahallelerin görüntülerini düzenli olarak havadan çekebilmek adına drone alımı yapmaya hazırlanıyor. Bakanlık dronlar kullanarak mahallerin görüntülerini düzenli olarak kuracacağı sisteme yükleyecek ve kaçak yapıları bu sayede anında tespit ederek hemen müdahalede bulunacak. Bakanlık İmar Affı Fırsatçılarına Karşı Önlem Alıyor İmar barışı hakkının tanınmasının ardından artan kaçak yapılaşma ile mücadele etmeye başlayan Bakanlık bu sayeden imar barışı kapsamına girmeyen binalar ve kaçak yapıları çok daha kolay bir şekilde tespit edebilecekler. Satın alınan dronlar ile havadan görüntülenme yapılacak ve kaçak yapıların tespiti sisteme girilen düzenli görüntülerle kolaylaşacak. Dronlar Çin merkezli Dahua Teknoloji şirketinden alınacak. Şirket yetkililerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına X820 modelini önerdiği öğrenildi. 5 Kilometrelik Alanı Tarayabiliyor Çinli firma yetkililerinin bakanlığa önerdiği drone modelinin 5 kilometrelik aranı tarama kapasitesine sahip olduğu öğrenilirken 1500 metre yükseliğe çıkabildiği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilk etapta 3 adet drone alınacağı, bu sayının kadameli olarak artacağı, Karadeniz yaylaları ve ormanlık alanlara ağırlık verileceği açıklandı. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@