Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yıllık Acil Eylem Planı Hazırladı!

Hem her geçen gün daha da yaklaşan deprem faciasına hazırlanmak hem de daha modern şehirler oluşturmak için bakanlık kentsel dönüşüm eylem planı hazırlayacaklarını duyurmuştu.

Kentsel Dönüşüm 18.06.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Hem her geçen gün daha da yaklaşan deprem faciasına hazırlanmak hem de daha modern şehirler oluşturmak için bakanlık kentsel dönüşüm eylem planı hazırlayacaklarını duyurmuştu.

Kentsel dönüşüm eylem planı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Murat Kurum 5 yıllık acil eylem planı hazırladıklarını söyleyerek Türkiye'de kentsel dönüşümü 20 yıl içerisinde tamamlayacaklarını söyledi. Türkiye Depremlerden Çok Çekti! Bakan Murat Kurum Türkiye'nin depremlerden çok çektiğini söyleyerek "Ne zaman sağlam, güvenli ve konforlu bir projeye imza atsak, aklımıza deprem geliyor, ülkemizin yaşadığı acılar geliyor. Ülke topraklarımızın yüzde 66'sı deprem bölgesinde yer alıyor. Türkiye'de bir asırda büyüklüğü 6 ve üzerinde 56 deprem meydana geldi.Bu depremlerde yaklaşık 82 bin canımızı kaybettik. Bugün Kartal'da, Kâğıthane'de, geçmişte Konya'da Zümrüt Apartmanı'nda ve ülkemizin başka noktalarında deprem olmadan yıkılan binaları görüyoruz, maalesef acılar yaşıyoruz. Önümüzde halletmemiz gereken iki gerçek duruyor; hem çarpık ve sağlıksız yapılaşmayı durdurmalıyız hem de kentsel dönüşümü bir an evvel sonuca ulaştırmalıyız" dedi. Kentsel Dönüşüm 20 Yıl İçinde Tamamlanacak! • Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası olacak. Tüm belediyeler kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak ve sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.• Hedef, her yıl 300 bin konut dönüştürülecek. Konutların 30 bini bakanlık ve TOKİ, kalanı özel sektör tarafından dönüştürülecek.• Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak.• Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlik kuruluşlarında belirli yeterlilik kriterler aranacak; maketten veya temelden konut satışı yapılmayacak.• Tüm yerel yönetimler İlbank'tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi alarak düşük faizli kredi kullanabilecek.• Vatandaşın hakkını korumak için yatırımcıdan yapım bedelinin yüzde 10'u kadar teminat ya da tamamlama sigortası istenecek.• Kentsel dönüşüm 20 yılda tamamlanacak. 5 Yılda 1 Milyondan Fazla Konut Yenilenecek! Çevre Bakanı Murat Kurum açıklamasında 5 yılda 1 milyon 250 bin konutun dönüşümünü tamamlayacaklarını söyledi. Kentsel dönüşüm için yüzde elliye kadar finans desteği vereceklerini belirten Bakan Kurum "Önümüzdeki 20 yıl içinde 6,7 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi ve şehirlerimizin çevresini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyoruz" dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@