Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Otopark Yönetmeliği Değişikliği Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girdi. 

Emlak Haberleri 21.10.2021 - 00:49 21.10.2021 - 00:55 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin 21 Ekim 2021 Perşembe tarihli sayısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yönetmelik değişikliği yapıldığını kamuoyuna ilan etti.  Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan yönetmelik değişikliğinin detayları merak konusu oldu.

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

2018 yılında yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Otopark Yönetmeliği yayınlanmıştı. Yürülükte olan o yönetmeliğin 10. maddesinin birinci fıkrasına 21 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete'de eklemeler yapılarak değişikliğe gidildi. 

RİSKLİ YAPI TESPİTLERİNDE OTOPARK İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI İÇİN YENİ KARAR

Yapılan değişikliğe göre afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan yeni yapılarda otopark ihtiyacının karşılanamayacak olmasının tespit edilmesi durumunda yapı ruhsatı başvuruları otopark bedelinin yüzde 25'inin ödenmesi şartıyla müracaat sırasında karşılanacak. Bu yapılara ilişkin otopark ihtiyacının karşılanması bölge otoparklarından giderilecek şekilde planlanacak.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEBİLECEK

Bahsi geçen yapıların bölge otoparklarının yapılarak yer tahsisinin yapılmasından önce tamamlanması durumunda otopark ihtiyacı mesafe koşuluna bakılmaksızın eğer varsa genel otoparklardan veya yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle en yakın mesafede geçici olarak idarece sağlanacak. Bu detaya yer verilerek bahsi geçen yapılara yapı kullanma izin belgesi verilebilecek. 

OTOPARK BEDELİ ÖDEMELERİ TAPU KÜTÜĞÜNE İŞLENECEK

Otopark bedelinin yüzde 25'i yapılan yönetmelik değişikliği ile müracaat sırasında tahsil edilecek. Kalan yüzde 75'lik kısım ise inşa edilecek yapının otopark ihtiyacının idarelerce karşılanmasının akabinde 30 gün içerisinde parsel maliklerinden tahsil edilecek. Yapılan bu tahsilatlar ise tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilecek. 

otopark yönetmeliği değişikliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürülecek olan bu yönetmelik değişikliği bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@