Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Valiliklere Emlak Vergisi Borç Sorgulama Genelgesi

Türkiye'de bazı belediyelerin sistemlerindeki yetersiz güvenlik önlemlerinden dolayı vatandaşların emlak vergisi ve borç bilgilerine ulaşıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 ile genelge göndererek valiliklerin belediyeleri bilgilendirip önlem alınmasını sağlamaları istendi. 

Emlak Haberleri 13.06.2021 - 10:54 13.06.2021 - 10:54 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderildi. Bu genelgede teknolojik gelişmelerin interneti ve internet üzerinden sunulan hizmetleri geliştirdiği ama zaman zaman bazı olumsuzlukları meydana geldiğine vurgu yapıldı. Bakanlık belediyelerin elektronik servislerinin bazı güvenlik açıkları olduğunu ve bunun acilen düzeltilmesi gerektiğini belirtti. 

TEK BİLGİ GİREREK SONUÇ ÖĞRENME TARİH OLUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın genelgesine göre bazı belediyelerin elektronik sisteminde emlak vergisi veya bildirim sorgulamalarının yalnızca kimlik bilgisi girilerek öğrenilebildiğinin tespit edildiği ifade edildi. Bu durumun kişisel verilerin korunmasına uygun almadığı ve beraberinde çeşitli mağduriyetlerin yaşanabileceği bildirildi. 

EMLAK VERGİSİ BORÇ SORGULAMA İŞLEMLERİNDE GÜVENLİK AÇIĞI

Vatandaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na şikayette bulundukları belirtilirken yapılan araştırmalarda belediyelerin internet ortamında sundukları hizmetlerin bazılarında ciddi güvenlik zaafiyetleri tespit edildi. Özellikle emlak vergisi ve diğer sorgulamalarda yalnızca kimlik bilgileri ile sonuca ulaşılabildiği bildirildi. Emlak vergisi borçlarını ilgili vatandaşın dışında kişilerin de görebiliyor olmasının büyük mağduriyetlere yol açabileceği belirtildi. 

Gönderilen genelgede vatandaşların kişisel verilerinin korunması için yeni önlemler alınması gerektiği iletildi. Başta emlak vergisi sorgulamaları olmak üzere benzer sorgulamaların üyelik, şifre, kısa mesj ile onay, iki aşamalı kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerinin ivedilikle alınması istendi. Tek bir bilgi girilerek vatandaşların özel bilgilerine ulaşma yolunun derhal terk edilmesi gerektiğini bildiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu bilgilerin yalnızca ilgilki vatandaşlar tarafından görülebileceği bir sisteme geçiş yapılmasının zaruriyet olduğunu belirtti. 

VALİLİKLER BELEDİYELERİ UYARACAK

81 il valiliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen bu genelge ile valiliklerce belediyelerle iletişime geçilip gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve bu önlemlerin alındığına dair uygulamaların takip edilmesi istendi. Bu şekilde işlem yapan belediyeler valiliklerce uyarılacaklar. Belediyeler sistemlerinde yapacakları değişiklikler ile tek bir bilgi ile sonuç verme uygulamasına son verecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@