Cezayir Gezi Rehberi

Cezayir'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Cezayir'in tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Cezayir Gezi Rehberi

Cezayir'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Cezayir'in tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Cezayir’de gezilecek yerler arasında oldukça önemli yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Özellikle başkentte önemli bir yere sahip olan bembeyaz boyalı binalar, şehirde görülen Osmanlı ve Fransız mimarisinin izleri turistlerin ilgisini çekmekte ve kendisine hayran bırakmaktadır. Akdeniz kıyısında yer alan Cezayir, kendisi ile aynı adı taşıyan bir başkente sahiptir.Cezayir, Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan ve Afrika’nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesidir. Cezayir ve Türkiye arasında 2 saat zaman farkı bulunmaktadır. Cezayir’de saat Türkiye’den iki saat geridedir. Para birimi ise Cezayir dinarıdır.Cezayir’de Gezilecek Tarihi YerlerCezayir Gezi Rehberi - Resim 1Oldukça eski bir tarihe sahip olan ve mimarisi ile dikkat çeken Cezayir’deki tarihi mekanlar arasında en önemlileri şunlardır;
 • La Grande Poste d’Alger: ‘Büyük Postane’ olarak da bilinen bu yapı, şehrin merkez postanesidir. Fransız mimarisi ile yapılan süslemeleri ve balkonu ile ilgi çeken oldukça güzel bir binadır.

 • Notre Dame Katedrali: Fransız mimarisini yansıtan bir Katolik kilisedir. Gösterişli yuvarlak kubbeleri ve kum rengi ile dikkat çeken bu tarihi eser Cezayir’de harika bir Akdeniz manzarasına karşı konumlanmıştır.

 • Kasbah: Osmanlı esintisi yaşatan bir semttir. Barbaros Hayrettin Paşa’nın kentin tepesine kurduğu semt tarihi binaları ve dar sokakları ile turistlerin ziyaret etmesi gereken önemli tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

 • Makam El Cahit: Cezayir in Fransızlara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi için yapılan anıt şehrin her yerinden görülebilmektedir.

 • Camii El Cedit: Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan cami kentin en eski camisi olma özelliğine sahiptir.

 • Gantaret El Hıbal: Dünyanın en büyük yüksek asma köprülerinden olan Gantaret El Hıbal 175 metre yüksekliğindedir. Köprüler şehri olarak bilinen Konstantin şehrinde yer alan asma köprü eşsiz manzarası ile görülmesi gereken önemli bir yerdir.Cezayir’de Gezilecek Modern MekanlarCezayir Gezi Rehberi - Resim 4Cezayir yaşam standartları güvenli ve istikrarlı ülke koşullarından dolayı refah içinde ve huzurludur. Türkiye’ye olan yakınlığı ile Türk kültüründen de uzak değildir. Başkentte çok sayıda konforlu otel, kaliteli restoran, modern kafeteryalar bulunmaktadır. Cezayir’deki modern mekanlar arasında yer alan bazı örnekler şöyledir;
 • Bardo Tarih Öncesi ve Etnografya Ulusal Müzesi: 1928 yılında kurulan müze bünyesinde Kaya oyma kalıntıları ve Neolitik dönemlere ait seramikleri sergilemektedir. Resim sergilerinin de yapıldığı müze ülkedeki önemli modern mekanlardan birisidir.

 • Cezayir Modern Sanat Müzesi: İnşası 1900’lü yılların başında yapılmıştır. Modern Sanat Müzesi olarak 2007 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Tablo ve heykellerinin sergilendiği müze, her yıl on binlerce ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.Cezayir’de Gezilecek Doğal GüzelliklerCezayir Gezi Rehberi - Resim 7Cezayir doğal güzellikler açısında oldukça zengin bir ülkedir. Görülmesi gereken doğa harikaları şu şekilde sıralanabilmektedir;
 • Le Jardin d ‘Essai du Hamma: Görsel güzellikleri ile Cezayir’deki doğa harikaları arasında önemli bir yeri olan park şehrin gezilmeye ve görülmeye değer önemli bir bölgesidir. Parkın çeşitli noktalarındaki süs havuzları ve yüksek hurma ağaçlarını bünyesinde barındıran parkta görülmeye değer çok çeşitli ağaç tipleri de bulunmaktadır.

 • El Bahai Plajları: Birbirinden güzel plajları ile ünlü bölge, Oran şehrinin tatil beldesidir. Turistler bu belde de deniz ve kumun birleştiği etkileyici plajlarda huzur dolu tatil geçirirler.

 • El Kala Ulusal Parkı: Ülkenin kuzeydoğu ucunda yer alan milli parktır. Eşsiz gölleri ve doğası ile doğaseverlerin görmesi gereken önemli bir parktır.

 • Atlas Dağları: Cezayir ile beraber Tunus ve Fas güzergahında 2400 kilometre boyunca uzanan sıradağ olan Atlas dağları özellikle dağcıların ilgi odağı olan bir bölgedir ve turistlerin görmek istedikleri Atlas dağlarına düzenli olarak turlar düzenlenmektedir.

 • Mzab Vadisi: 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan vadi değerli füzyon oluşturulmaktadır. İçerisinde insan eliyle oluşturulan yapılar bulunmaktadır.Cezayir’in Meşhur YemekleriCezayir Gezi Rehberi - Resim 10Bulunduğu coğrafi konum nedeni ile Cezayir yemekleri çeşitli kültürlerin etkisi altında lezzeti zenginleştirilmiş olduğu görülmektedir. Cezayir’in geleneksel yemekleri baharat ve tatları ile Türk mutfağından izler taşır ve yemeklerinde kullandıkları temel et ürünü kuzu etidir. Cezayir yöresel tatları ve meşhur yemekleri şunlardır;
 • Merguez: Geleneksel bir et yemeği olan Merguez ’in yapımında kuzu eti kullanılır ve ızgarada pişirilerek servis edilir.
 • Meşui: Kuzu eti kullanılarak yapılan yemek çeşidi fırında pişirilerek servis edilir.

 • Kuskus: Cezayir’de genellikle bütün yemeklerin yanında çeşitli soslarla zenginleştirilerek tüketilen bir makarna çeşididir.

 • Közlenmiş Patlıcan: Ana maddesi patlıcan ve biberin birleşiminden oluşmaktadır. Bu iki sebzenin közlenmesi ile yapılan bir salata çeşididir.

 • Patlıcanlı Tajin: Temel malzemesi patlıcan olan ve Köfte ve patlıcan birleşiminden oluşan bir yemek çeşididir.

 • Hurmalı Makrot: Cezayir mutfağının yöresel bir tatlı çeşididir. Bal, portakal ve hurma çiçeklerinin esansları ile hazırlanmaktadır.

 • Baklava: Çok tüketilen tatlı çeşitlerinden olan baklavanın bademli ve çikolatalı çeşitleri mevcuttur.Cezayir’e Gidince Mutlaka YapılacaklarKonser ve festival kültürü oldukça gelişmiş olan Cezayir, gece kulüpleri ve bar eğlencesine fazla önem vermez. Bu sebeplerden Cezayir gece hayatı durgun geçmektedir. Buna rağmen turistlerin bazı bar ve kulüplerde sabaha kadar devam eden eğlencelerden yararlanması mümkündür. Cezayir’de yapmadan dönmemeniz gerekenler ve ziyaret etmeniz gereken mekanlar şunlardır;
 • Bab Ezzouar: Cezayir de alışveriş yapılacak ideal bir alışveriş merkezidir. Birçok hobi ürünlerini bu merkezde bulacak olan turistlerin aynı zamanda ilginç birçok kıyafet ve ayakkabıları bulmaları mümkündür.

 • Bijoutrie el Kahina: İlginç mücevheratların bulunduğu bir yerdir.

 • Park Mall: Avrupa tarzında pek çok mağazanın bulunduğu popüler bir yerdir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken mağazalar bulunmaktadır. Alışveriş ve hediyelik eşya satın almak için ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Ucuz hediyelik eşyaların yanı sıra birçok baharat çeşitleri ve lezzetli tatlılar turistlerin ilgisini çekmektedir.

 • Marche Medina Jedida Pazarı: Cezayir’in eski caddelerinden birinde kurulan ve turistlerin ilgisini çeken birçok ürünü bulunduğu pazardır. Birçok ulusal tatlı ve şekerleri bulunan Pazar turistlerin görmesi gereken alışveriş yerlerinden birisidir.

 • Pitoresk Bit Pazarı: Geleneksel pek çok çeşit bulunan pazarda Cezayir’e özgü alternatif tatların bulunması mümkündür. Ayrıca turistler antik çağlara ait birçok eşyayı da bu pazarda bulabilmektedirler.Bu ortamları ziyaret ederek ilginç görüntüleri fotoğraflayan turistler güzel anılar yakalayarak ülkelerine dönmelidirler.Cezayir’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerVatandaşlar seyahat öncesinde Cezayir hakkında bilinmesi gerekenler ve alınması gereken önlemlere mutlaka dikkat etmelidirler. Cezayir’deki tatiliniz için uyarılar ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;
 • Cezayir’e giriş yapacak olan umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olmaktadır. Hizmet ve hususi pasaport ve de diplomatik pasaport sahipleri 3 aya kadar seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

 • Cezayir’e girişlerde ülkeye getirilen döviz miktarının gümrük kapısında yetkililere beyan edilmesi gerekmektedir.

 • Cezayir’den çıkış yaparken beyan edilen döviz tutarı girişte beyan edilen tutar kadar olmalıdır. Girişte beyan edilen dövizin harcandığı kısım kadar kayıtlı aracı kurumlar veya döviz bozdurulan büroların ibrazı gereklidir. Söz konusu kurallara uymayanlar hakkında para ve hapis cezası uygulanabilir.

 • Cezayir’de şehir içi ulaşım gelişmemiştir. Buna rağmen Line 1 hattını kullanarak şehir merkezine ulaşmanız mümkünüdür. Taksi kullanımı diğer şehirlere göre daha ucuzdur.