CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT Açıklaması

Kimseye haber vermeden Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye (SADAT) giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi.

Gündem 16.05.2022 - 14:46 16.05.2022 - 14:46 Gülşah Konuk Akın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (SADAT) kapısına gitmişti. Kılıçdaroğlu'ndan SADAT'a ilişkin yeni açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın iç siyasete müdahale için kullanılabileceğine dikkat çekti. Cumhuriyet Yazarı Orhan Bursalı'nın sorularını yanıtlayan CHP Lideri, SADAT gibi bir kuruluşun dernek adı altında örgütlenemeyeceğini, harp, sabotaj, terör gibi konularda insanların eğitmenin dernek işi olmadığını, bu görevi bir derneğin üstlenmesinin Türkiye'de sağlıklı bir demokratik sistem oluşturamayacağını vurguladı. 

SEÇİMİ GÖLGELEYECEK HERHANGİ BİR ŞEY OLURSA...

SADAT'ın önüne giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu orada açıklama yaparak: “Cumhuriyet Halk Partisi, demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapılması için her türlü çabayı gösterecektir. SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT'tır ve Saray'dır. Bunu bütün halkımıza açık ve net ifade ediyorum” demişti. 

kılıçdaroğlu-sadat-açıklaması

SADAT'IN SURİYE KONUSUNDA FARKLI ROLLER ÜSTLENDİĞİ İDDİASI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, SADAT dernek başkanının daha önceleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı olmasına dikkat çekerek özellikle Suriye konusunda derneğin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile farklı roller üstlendiğini hissettiğini söyledi. SEÇİMLER VAR, SEÇİM GÜVENLİĞİ SÖZ KONUSU
Seçimlere ilişkin endişeleri olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu: "Seçimler var, seçim güvenliği söz konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet güçleri, valisi, kaymakamı, sandık kurulu yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri görevlerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Eğer siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o zaman ciddi sorunlar var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim.” açıklamasında bulundu.

Toplumun 'sandığa gitsem de nasıl olsa bunlar gitmeyecek' algısına kapıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, toplumun bu algıdan kurtulması gerektiğini, ülkeye demokrasiyi demokratik yollarla getirmek için sandığa gidilmesi gerektiğini belirtti.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@