CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel SADAT Hakkında Araştırma Önergesi Vereceklerini Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gittiği SADAT'a ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özel'den açıklama geldi. Meclis'e SADAT hakkında araştırma önergesi verilecek.

Gündem 17.05.2022 - 10:27 17.05.2022 - 10:27 Gülşah Konuk Akın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul CHP milletvekilleri 13 Mayıs 2022'de Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (SADAT) gitmişti. Kapıların açılmaması üzerine Kılıçdaroğlu, kapının önünde açıklama yaparak CHP'nin demokratik yollar ile seçim yapılması için her türlü çabayı göstereceğini, seçimi gölgeleyecek, seçim güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir şey olması durumunda sorumlusunun SADAT ve saray olduğunu söylemişti.

MECLİS'E ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLECEK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Engin Özkoç ile SADAT hakkında araştırma önergesi vereceklerini açıkladı. Özel konuya ilişkin açıklama yaparak: “Geçtiğimiz cuma günü Sayın Genel Başkanımız, milletvekillerimizle birlikte SADAT’ın önündeydi. SADAT’taki sis perdesini aralamak için, insanları tedirgin eden ve Türkiye’nin geleceğiyle ilgili endişeler yaratan bu paramiliter kurumun kapısındaydı. Kapıya gelenler, ‘Sormamız lazım’ diye gittiler, bir daha geri gelmediler. O kapıyı açmaya cesaret etmediler. O kapı açılsaydı, Sayın Genel Başkanımız onlara faaliyetlerini ve bundan sonraki planlarını soracaktı. Kuruluşlarındaki amaçlarını ve bu amaçları Türkiye’de nerede kullandıklarını, Suriye’de nasıl kullandıklarını ve bundan sonra neler olacağını sorup, kamuoyunun endişelerini dile getirecek ve bunu kamuoyu önünde tartışmaya açacaktı. O kapılar açılmadı. O kapılar açılmadığına göre bu SADAT’ı mercek altına alma görevi milletin vekillerinindir." ifadelerini kullandı.

SADAT'IN ARAŞTIRILMASINI TEKLİF EDİYORUZ

Özel, hazırlanan araştırma önergesi ile Meclis tarafından kurulacak bir komisyonun SADAT'ı incelemesini teklif ettiklerini, bu önergeyi bu hafta Meclis gündemine getireceklerini, milletvekillerinin oylarına sunacaklarını dile getirdi. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@