CHP Lideri Kılıçdarloğlu Açıkladı: Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan Kim Olacak?

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? sorusuna yanıt veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu aynı zamanda Başbakan adayı içinde ilk kez isim verdi. Parlamenter sistemde kim başbakan olacak?

Gündem 02.03.2022 - 13:15 02.03.2022 - 13:15 Gülcan Özer

2023 seçimleri için ilk kez bu kadar net açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sistem için "Cumhurbaşkanı ve Başbakan kim olacak?" sorusuna yanıt verdi. CHP Lideri yapmış olduğu açıklamasında 6 parti tarafından imzalanan Güçlendirmiş Parlamenter Sistem metni sonrasında ilk kez Cumhurbaşkanlığı Adaylığı konusunda bir açıklama yapmış oldu. 

CHP Lideri bir kere daha Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı konusunda yöneltilen soruya seçim ittifakına gidecekleri parti liderlerin bu konuda ki tavrının belirleyeceği olacağını belirterek "liderler ol derse olurum" dedi. Peki, 2023 seçimleri için muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilirse başbakan kim olacak?

CUMHUR İTTİFAKININ 2023 SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu "2023 seçimlerinde aday mısınız?" sorusuna yanıt vererek "Herkes Cumhurbaşkanı olmak ister. Ancak henüz adayın kim olacağı liderler arasında konuşulmadı, sadece ilkeler konuşuluyor. Liderler son olarak 'hangi adayla kesin olarak kazanırız' buna bakacak" diyerek liderlerin bu konudaki görüşlerine bakacaklarını ve teklif gelmesi halinde aday olacağını söyledi. 

kılıçdaroğlu aday olacak mı

Seçimi kazanmaları halinde güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş yapacaklarını belirten Kemal Kılıçdaroğlu bu sisteme dönüş yapılması ile beraber Başbakanlık görevini ise İYİ Parti Lideri Meral Akşener'e vereceklerini dile getirdi. Seçimlere sayılı günler kala Cumhur ittifakı adayı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adı bir kere daha açıklanırken Millet İttifakı ise henüz kesin bir aday ismi açıklamadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@