CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan 200 Baz Puan Faiz İndirimi Değerlendirmesi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Merkez Bankası tarafından alınan 200 baz puan faiz indirimi kararına tepki gösterdi.

Gündem 21.10.2021 - 16:52 21.10.2021 - 16:52 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarını yüzde 18.00'den yüzde 16.00'ya düşürmesinin ardından siyasilerden de açıklamalar geldi. Bu kapsamda görüşlerini açıklayan isimlerden birisi de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

CHP LİDERİNDEN MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gün içerisinde Kars'a gitti. Burada vatandaşlarda buluşan Kemal Kılıçdaroğlu bazı etkinliklerde de yer aldı. Kılıçdaroğlu bu ziyaretleri sırasında T24 Haber'in sorularını yanıtladı.

Günün en önemli gelişmesi olan Merkez Bankası'nın 200 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmesi ve dolar kurunun bir anda 9.49 dolar seviyesine çıkmasını ele alan Kılıçdaroğlu, kararın etkileri olacağını söyledi. Açıklamasında Merkez Bankası'nın bağımsız hareket etmediğini düşündüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı.

Erdoğan zaten Merkez Bankası’na müdahale ediyordu, faizin indirilmesi konusunda, telkinde bulunuyordu. Dolayısıyla Erdoğan’ın talebi yerine gelmiş oluyor. Bu talebin sonucu ne olur? Toplumda gelir dağılımında olağanüstü bozulmalar meydana gelecek. Bu kışı vatandaş çok zor çıkaracak ekonomik olarak." 

Telkinlere Kapalı Olun Dedik

Kılıçdaroğlu faiz kararına ilişkin değerlendirmelerinde ayrıca geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'na düzenlediği ziyareti hatırlattı. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinde telkinlere kapalı olması gerektiğini söylediğini aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@