CHP'den Kanal İstanbul Eleştirisi: Murat Kurum Proje Sahibi Olarak Verdiği Raporu Bakan Olarak Onayladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nden, Kanal İstanbul Projesine dair eleştirilerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum üzerinden devam etti.

EMLAK HABERLERİ 18.01.2020 - 13:41 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Cumhuriyet Halk Partisi'nden, Kanal İstanbul Projesine dair eleştirilerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum üzerinden devam etti. CHP tarafından yapılan son açıklamada ÇED raporları üzerinde duruldu.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul Projesi hakkında yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Gülizar Biçer Karaca projeye dair açıklamalarında, ÇED raporları üzerinde durdu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hakkında bazı iddialarda bulundu. İşte CHP tarafından ÇED raporlarına dair yapılan son açıklaması. BAKAN KURUM'A KANAL İSTANBUL ELEŞTİRİSİCHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca yazılı açıklamasında Çevre Bakanı Kurum'a projenin başından beri, projenin ashibi gibi davrandığı eleştirisinde bulundu. Bu konuda Murat Kurum'a, Çevre Bakanı olduğunu hatırlatmaya çalıştıklarını ifade eden Karaca, Murat Kurum'un ısrarl bu sorumluluktan kaçtığını iddia etti. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak ÇED raporlarının onaylarınması eleştiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaca şu ifadelere yer verdi. "Kurum'a bakan olduğunu hatırlatmaya çalıştıklarını ancak kendisinin bu sorumluluktan ısrarla kaçtığını" savunan Karaca, "Sonuçta, oluşan durum şu; proje sahibi olarak verdiği ÇED raporunu, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak onayladı. Resmi istatistikler de gösteriyor ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı zaten 'ÇED olumlu' ya da 'ÇED gerekli değildir' kararı vermek üzere koşullanmış."HUKUKSUZLUK İDDİASIGülizar Biçer Karaca yazılı açıklamasında ayrıca Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan ÇED raporunun askıya alınması için toplanan dilekçelere değindi ve 100 bin kişinin dileçke verdiğini ifade etti. Karaca açıklamasının sonunda ayrıca "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projede asrın hukuksuzluğunu yaptığını" öne sürdü ve DSİ, TÜBİTAK, DHMİ gibi kurumların görüşlerinin ÇED raporundan çıkarıldığını iddia etti. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@