CHP'li Tanju Özcan Ara Erken Seçim İçin Formülü Açıkladı! Türkiye Erken Seçime Mi Gidiyor?

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedene ile muhalefet erken seçim talebinde bulunurken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan erken seçim formülünü açıkladı. Türkiye seçime mi gidiyor, erken seçim mi olacak?

Gündem 08.02.2022 - 15:45 08.02.2022 - 15:47 Gülcan Özer

Elektrik faturalarına yapılan zamlar, enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ve ekonomide ki dalgalanma nedeni ile muhalefet tarafından bir süredir erken seçim çağrısı yapılıyordu. AK Parti ve Millet İttifakı ortağı olan MHP tarafından erken seçim çağrılarına kapılar tamamen kapatılırken seçimlerin planlandığı takvim doğrultusunda 2023 yılında yapılacağı ilan edilmişti. 

CHP Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan bugün çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı ve Türkiye'yi erken seçime götürecek olan formülü açıkladı. Tanju Özcan ilk olarak sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ile "Bugün saat 12:00 de Türkiye’yi aydınlığa çıkartacak...ülkenin 20 yılını heba eden bu iktidardan kurtulmamız için erken seçimin kapısını sonuna kadar açacak önerimi kamuoyu ile paylaşacağım...inşallah muhalefet hayır demez!!!" ifadelerine yer vermişti. 

TÜRKİYE ERKEN SEÇİME Mİ GİDİYOR, ERKEN SEÇİM NE ZAMAN YAPILIR, OLACAK MI?

Erken seçim konusunda muhalefete seslenen Özcan basın toplantısı düzenleyerek "11 cesur yürekli milletvekili lazım" diyerek hükümeti zorunlu erken ara seçime götüreceğini iddia ettiği formülü açıkladı. Özcan "Son genel seçimin üzerinden 30 ay geçti. Bir sonraki genel seçime 1 yıldan fazla var. Bu durumda TBMM'nin üye sayısının yüzde 5'i yani 30 milletvekili boşaldığı takdirde, Türkiye'de 90 gün içinde ara seçim yapılması zorunlu" diyerek mecliste şu anda 19 milletvekili koltuğunun boş olduğunu belirterek bunların vefat, bakan, belediye başkanı, meclis tarafından görevden alma gibi nedenlerle koltuklarının boşaldığını söyledi. 

erken seçim formülü

11 milletvekilinin daha istifası ile bu sayının 30'a ulaşacağını bunun da TBMM ara seçim kararına neden olacağını belirten Özcan "30 milletvekilliği için yapılacak ara seçimde Türkiye seçmeninin yüzde 56’sı oy kullanacak. Dolayısıyla bu bir ara seçim olmaz arkadaşlar. Bu, siyasetin doğası gereği genel seçime dönüşür" diyerek böyle bir adım atılması durumunda erken seçim gibi bir seçim yapılacağını söyledi. Özcan'ın bu talebine partisi olan CHP ve diğer iktidar partilerinin nasıl yanıt vereceği ise merak konusu oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim olmadığı takdirde 3. kez Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını iddia ederek erken seçim çağrısı yapmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@