CHP'nin Macaristan raporu! 6'lı muhalefet belediye başkanıyla seçime girdiği için kaybetti

Macaristan'da 6'lı muhalefet partileri 12 yıldır iktidarda olan Orban'a karşı seçimi yine kaybettiler. Bu seçimler ile ilgili olarak ise CHP detaylı bir analiz raporu hazırladı. İşte o veriler...

Gündem 12.04.2022 - 10:19 12.04.2022 - 10:19 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Cumhuriyet Halk Partisi, Macaristan'da gerçekleştirilen seçimlere ilişkin özel bir rapor hazırladı. Seçimlerde 12 yıldır iktidarda olan Orban'ın neden ve nasıl kazandığı analiz edildi. Raporda 6 partiden oluşan Macaristan muhalefetinin en önemli hatasının kuvvetli bir genel başkan yerine belediye başkanı ile seçime girmek olduğu yer aldı. 

GENEL BAŞKAN YERİNE BELEDİYE BAŞKANIYLA SEÇİME GİRMELERİ KAYBETTİRDİ

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan ve daha sonra CHP MYK toplantısına sunulan raporda, Türkiye ile bir kıyaslama yapıldı. Orban'ın seçildiği ilk dönem olan 2012'den 2021 yılları arasında milli gelir 128 milyar dolardan 181 milyar dolara çıkardığı işsizliği ise yüzde 10'den yüzde 4'e indirdiği bildirildi. Bu süreçte Türkiye'de milli gelir 878 milyar dolardan 803 milyar dolara düştüğü ve işsizliğin yüzde 8'den yüzde 12'ye yükseldiği açıklandı. 

Türkiye ile benzerlik yok...

Orban'ın geçmiş dönemde birçok gıda ürününde fiyatları sabitlediği emeklilere bir maaş ikramiye verdiği fatura desteği sağladığı ifade edilirken Türkiye'de bu dönemde ekonomik kriz olduğu savunuldu. 

Raporda yer alan ikinci detay ise seçimlere belediye başkanıyla girmenin seçimi kaybettirmesi analizi oldu. 

Macaristan'da yapılan seçimlerde 12 yıldır iktidarda olan Başbakan Victor Orban'a karşı Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony aday gösterilmişti. Gerçekleştirilen seçimlerde Orban'ın zaferinde muhalefetin bu adımının da etkili olduğu belirtildi. Belediye başkanı yerine kuvvetli bir genel başkanın aday olmamasının mağlubiyette etkili olduğu vurgulandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@