CHP'nin Seçim Kanunu'na İtirazı AYM Tarafından Kabul Edildi

CHP'nin Seçim Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin ilk incelemesi Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından tamamlandı.

Gündem 21.04.2022 - 15:26 21.04.2022 - 15:26 Gülşah Konuk Akın

CHP, 7393 sayılı  Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptale ilişkin ilk incelemeyi tamamladı. Yüksek mahkeme başvuruda herhangi bir eksiklik görmedi. İptal isteminin görüşülmesine karar verildi.

Seçim Kanununa ilişkin teklif, AK Parti ve MHP tarafından hazırlanmış, Meclise sunulmuş ve 31 Mart 2022'de kabul edilip kanunlaşmıştı. Yapılan değişiklik ile il ve ilçedeki en kıdemli hâkimin seçim kurulu başkanı olmasını sağlayan düzenleme değiştirildi. Onun yerine birinci sınıf hakimlerin seçim kuruluna atanmasına karar verildi. Yapılan seçim yasası değişiklikleri üzerinden 1 yıl geçtikten sonra uygulanabilirken yapılan son değişikliğin ardından YSK tarafından seçim kurulları 3 ay içerisinde değiştirilmeye başlandı. Bunun da anayasaya aykırı olduğu ve iptal edilmesi talep edildi.

seçimkanunu

İLK İNCELEME YAPILDI
Anayasa Mahkemesi Genel Kurul tarafından yapılan toplantıda, CHP'nin seçim kanununda yer alan bazı maddelerin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemine ilişkin ilk incelemeyi tamamladı. Mahkeme tarafından yapılan incelemede, iptal başvurusunda bir eksikliğe rastlanmadı. İptal talebi, daha sonra belirlenecek bir günde talebi görüşüp karara bağlayacak. Yürürlüğün durdurulmasına ilişkin talep de yine aynı şekilde esas inceleme aşamasında sonuçlandırılacak.

HANGİ MADDELERİN İPTALİ İSTENMİŞTİ?
CHP tarafından seçim kurullarını düzenleyen 5 ve 6.madde, Cumhurbaşkanını propaganda yasakları dışında tutan 11.madde, seçim kurullarının 3 ay içinde yenilenmesini öngören 12. Maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Maddelerin iptal gerekçesinde, telafisi imkânsız zararlar ortaya çıkmaması için iptal davası sonuçlanıncaya dek yürürlüklerinin durdurulması gerektiği belirtildi.

Emlak365.Com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@