Çift Haneli Fiyatlar Geliyor! Akaryakıta Zam Yağmuru ile LPG, Benzin ve Motorin Fiyatları Yükselecek

Akaryakıt fiyatları son dakika gelişmesi ile yeni zam haberi verildi. 2022 bütçesi için ÖTV hedefi olarak belirlenen rakam sonrasında gözler akaryakıt fiyatlarına çevrildi.

Finans 22.10.2021 - 13:43 22.10.2021 - 13:43 Gülcan Özer

Akaryakıt zamları tüm hızı ile devam ederken Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puan faiz indirimi hamlesi ile dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş ile gözler yeniden bu alana çevrildi. Uluslararası piyasalarda brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş ve akaryakıt krizi sonrasında iç piyasada da dolar kurunda yaşanan yükseliş yeni zamlar için tedirginlik yarattı. 

2022 senesinin bütçe görüşmelerinin başlaması ve bütçe teklifinin sunulması ile beraber akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı endişesi de oluştu. Konuyu köşesine taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Erdoğan Süzer 2021 senesinde uygulanan eşel mobil sistemi nedeni ile hiç ÖTV geliri elde edemeyen hükümetin 2022 bütçesine 32,1 milyar liralık gelir hedefi koymasını zam haberi olarak değerlendirdi. 

SON DAKİKA AKARYAKITA ZAM HABERLERİ: BENZİN, LPG VE MOTORİNE ZAM VAR MI, GELECEK Mİ?

Süzer bütçede yer alan vergi hedefinin tutturulabilmesi için dövizin, akaryakıt fiyatlarının düşmesi gerektiğini ya da eşel mobil sisteminin sonlandırılması gerektiğini belirterek dolar kuru ya da brent petrolün fiyatının düşmemesi durumunda akaryakıt fiyatlarına yüksek zam geleceğini iddia etti. 

akaryakıt-ötv-si

(Tablo Sözcü Gazetesi'nden alınmıştır)

ÖTV Yasası'na göre, litre başına benzin satışlarından 2 lira 53 kuruş, motorinden 2 lira 5 kuruş ve LPG'den de 1 lira ÖTV kesilmesi gerektiğini belirten Süzer hükümetin almış olduğu karar ile akaryakıt fiyatlarını düşürmek için hükümetin vergi gelirinden vazgeçtiğini söyledi. Temmuz ayına kadar bu şekilde akaryakıt fiyatlarına zam pompaya yansıtılmazken 2022 senesinde eşel mobil sisteminin kaldırılması ile akaryakıt fiyatlarına zam geleceğini belirten Süzer "Benzin 10.9, motorin 10.6, LPG 7.36 liraya çıkacak. 1 liralık ÖTV artışıyla yetinilirse zamlı fiyatlar daha aşağıda olacak. Sonuçta akaryakıta kur ve petrol fiyatlarının yanı sıra bir de ÖTV zammı gelirse iğneden ipliğe her ürüne adeta zam yağacak" dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@