Çiftçi Vergi İadesi İçin Kritik Uyarı! Gelir Ve Stopaj Vergisi İadesi Banka Hesaplarına Ne Zaman Yatacak?

Çiftçi vergi iadesi ödemeleri için çok kritik bir uyarı yapıldı. Çiftçilere vergi iadesi ödemeleri ne zaman verilecek? Stopaj vergisi iadeleri çiftçilerin banka hesaplarına ne zaman yatırılacak?

Finans 30.12.2021 - 23:09 30.12.2021 - 23:09 Engin Uzunoğlu

Vergi Usul Kanunu'nda yapılan değişikliklerle beraber çiftçilere çok önemli bir imkan sağlanmıştı. 2016 ile 2021 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Tarımsal Destekleme Ödemelerini alan çiftçilerden stopaj vergisi ve gelir vergisi kesintileri yapılıyordu. Alınan yeni kararla beraber çiftçilerin tarımsal destekleme ödemelerinden bu vergi kesintileri kaldırıldı. Bunun üzerine de son 5 yıl içerisinde yapılan vergi kesintilerinin çiftçilere iade edilmesine dair kanun değişikliği yapıldı. 

ÇİFTÇİLERE VERGİ İADESİNDE KRİTİK UYARI!

Çiftçilere yapılacak olan vergi iadesi konusunda çok önemli bir ayrıntı bulunuyor. Bu vergi iadelerini alabilmek için çiftçilerin başvuru yapma zorunlulukları bulunuyor. Kanunda belirtilen süre içerisinde başvuru yapmayan çiftçiler hakları olsa dahi vergi iadesi alamayacaklar. Bu başvuru süresinde ise son güne girildi. 31 Aralık 2021 tarihinde gün sonuna kadar vergi iadesi başvurusu yapmayan çiftçilere bu paralar iade edilmeyecek.

ÇİFTÇİ GELİR VE STOPAJ VERGİSİ İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı çiftçilerin gelir vergisi ve stopaj vergisi iadeleri için başvuru yapabilmeleri adına oldukça kolay imkanlar sundu. Buna göre çiftçiler Ziraat Odası'ndan temin edecekleri dilekçe formunu doldurup herhangi bir vergi dairesine götürerek başvuru işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca bu işlemi yapmaya zamanı olmayan çiftçilere bir başka başvuru imkanı daha verildi. İnternet vergi dairesi üzerinden e-devlet giriş bilgileri ile sisteme giren çiftçiler 1-2 dakika süren bir işlemle çiftçi vergi iadesi başvurularını yapabilecekler.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Çiftçiler vergi iadesi başvurusu sırasında kendilerine ait herhgangi bir bankadaki hesap numarasını vergi dairelerine bildiriyorlar. IBAN numaralarını vergi dairelerine veren çiftçiler, yapılacak incelemenin ardından ödeme alacaklar. 2016 ile 2021 yıllarında tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere ne kadar vergi iadesi yapılacağı hesaplandıktan sonra paralar herhangi bir işlem yapmaya gerek duymadan çiftçilerin bildirdikleri banka hesaplarına yatırılacak.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Çiftçilerin şu anda en çok merak ettikleri konu vergi iadesi ödemelerini ne zaman alacakları oldu. Bu konuda vergi daireleri başvuruların tamamlanmasının ardından önce inceleme yaparak vergi iadesi almaya hak kazanan çiftçileri belirleyecek. Ardından ise yapılacak hesaplama ile hangi çiftçiye ne kadar ödeme yapılacağı bulunacak. Bu çalışmanın ardından çiftçi vergi iadesi ödemeleri yapılacak. Şu anda ödemelerin ne zaman yapılacağına dair resmi açıklama yapılmadı ama Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verdiği resmi olmayan bilgilere göre ödemeler Ocak ayının son haftasından itibaren yapılmaya başlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@