Çiftçi Vergi İadesi Ödemeleri Başladı Mı? Kimlere, Nasıl Ödeme Yapılacak, Paralar Hangi Hesaplara Yatacak?

Tarımsal destek ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Çiftçi vergi iadesi ödemeleri başladı mı? Hangi çiftçiler ne kadar vergi iadesi ödemesi alacaklar?

Finans 01.02.2022 - 22:01 01.02.2022 - 22:01 Engin Uzunoğlu

Vergi Usul Kanunu'nda 2021 yılının sonlarında yapılan değişiklikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen tarımsal destek ödemelerinden stopaj ve gelir vergisi kesntisi kaldırıldı. Bununla beraber son 5 yıl içerisinde yapılan tarımsal destek ödemelerinde çiftçilerden yapılan stopaj ve gelir vergisi kesintilerinin geri ödenmesine karar verildi. Bu kapsamda Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 2016 ile 2021 yılları arasında tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere yapılan vergi kesintilerini aide olarak alma hakkı doğdu.

BAŞVURULAR ALINDI, ÖDEMELER BEKLENMEYE BAŞLANDI

Çiftçilere yapılacak olan stopaj ve gelir vergisi kesintilerinin iadesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir tebliğ yayınlanmıştı. Bu tebliğ ile iade almak için başvuru şartı getirildi. 31 Aralık 2021 tarihine kadar başvurularını talep eden ve işlemlerini herhangi bir vergi dairesi aracılığı ile yapan çiftçiler vergi iadesi ödemelerinin yapılmasını beklemeye başladılar. Peki çiftçilere vergi iadesi ödemeleri nasıl yapılacak? Ödemeler yapılmaya başlandı mı? Ödemeleri almak için herhangi bir ek işlem yapmaya gerek var mı?

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Çiftçi vergi iadesi ödemeleri ile alakalı olarak en çok merak edilen konu bu ödemelerin ne zaman yapılacağı oluyor. Bu ödemeleri alabilmek için başvuru işlemlerini eksiksiz yapan çiftçiler şimdi bu paraları alabilecekleri zamanın belkli olmasını bekliyorlar. Şu ana kadar ne Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çiftçi vergi iadesi ödemelerinin yapılacağı tarihe dair açıklama yapılmadı. Bu konuda resmi bir açıklama gelmezken internet üzerinden başvuran çiftçiler de başvuru sonuçları ile alakalı bir bilgi edinemiyorlar. 

Verilen bilgilere göre başvuruların yapıldığı vergi dairelerinde çiftçi vergi iadelerine ilişkin hem incelemeler hem de hesaplamalar yapılıyor. Bu çalışmaların neticesinde hangi çiftçilerin ne kadar vergi iadesi almaya hak kazandıkları belirlenecek. Başvuruların üzerinden bir ay geçmesine rağmen bu çalışmalar devam ediyor. İlerleyen günlerde bu çalışmalar tamamlandığında genel bir ödeme bilgilendirmesi yapılacağı bildirildi. Şu anda ödemelerin ne zaman yapılacağına dair resmi bir gelişme bulunmuyor. 

ÇİFTÇİ VERGİ İADELERİ NASIL ÖDENECEK?

Çiftçi vergi iadelerine yönelik ödemelerin nasıl yapılacağı da araştırılan konulardan birisi oldu. Ödemelerin nasıl yapılacağı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde yer almıştı. Çiftçiler başvuru işlemleri sırasında bildirdikleri banka hesaplarından bu ödemeleri alabilecekler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ödemeleri çiftçilerin bu banka hesaplarına gönderecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@