Çiftçiler Merakla Bekliyordu, Çiftçi Vergi İadesi 2022 Ödemeleri Banka Hesaplarına Yattı Mı?

Çiftçilere yapılacak olan vergi iadeleri ila alakalı araştırmalar sürüyor. Çiftçi vergi iadesi ödemeleri başladı mı? Çiftçi vergi iadesi ödemeleri ne zaman yapılacak?

Finans 27.02.2022 - 02:30 27.02.2022 - 02:30 Engin Uzunoğlu

Çiftçilere yapılacak olan vergi iadesi ödemelerine dair büyük bir merak yaşanmaya devam ediliyor. Son başvuru tarihinin üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen bu ödemelerin yapılmamış olmasından dolayı ödemelerin ne zaman yapılacağına dair sorgulamalar yapılıyor. Çiftçilere neden vergi iadesi yapılacak? Çiftçilere vergi iadesi ödemesi ne zaman yapılacak? Çiftçi vergi iadesi ödemeleri hangi hesaplara yatacak? 

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ NEDEN YAPILACAK?

Çiftçilere vergi iadesi ödemelerinin neden yapılacağı konusu da araştırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çifrçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere tarım destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Bu ödemelerden hem gelir vergisi hem de stopaj vergisi kesintisi yapılıyordu. Ancak Aralık 2021'de yapılan kanun değişikliği ile tarımsal destekleme ödemelerinden gelir vergisi ile stopaj vergisi kesintileri kaldırıldı. Son 5 yıl içerisinde yapılan vergi kesintilerinin de çiftçilere iade edilmesine karar verildi. Bu kapsamda son 5 yıl içerisinde 2016 - 2021 tarihleri arasında çiftçilerin aldıkları tarımsal destek ödemelerinden yapılan kesintiler iade edilecek.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ NE KADAR OLACAK?

Çiftçilere yapılacak olan vergi iadesi ödemelerinin ne kadar olacağı konusunda standart bir miktar bulunmuyor. Çiftçiler farklı miktarlarda tarımsal destekleme ödemeleri aldıkları için vergi kesintilerinin miktarı da farklı oluyor. Bundan dolayı her çiftçiye ayrı miktarlarda vergi iadesi ödemesi yapılacak. Çiftçiler ödemeleri başvuru yaptıkları vergi dairelerindeki incelemelerin ardından alacaklar. 

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ BANKA HESAPLARINA NASIL YATACAK?

Çiftçi vergi iadesi ödemelerinin hangi banka hesaplarına yatacağı da merak ediliyor. Çiftçiler vergi iadesi başvuru işlemi sırasında vergi dairelerine banka hesap bilgilerini de ilettiler. Çiftçi vergi iadesi ödemeleri o banka hesaplarına aktarılacak. Çiftçilerin herhangi bir kuruma giderek ödeme almaları gerekmeyecek. Direkt olarak banka hesaplarında ödemeleri görebilecekler.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çiftçi vergi iadesi ödemeleri için gözler Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na çevrildi. Bu bakanlıklardan henüz ödemelere dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak aradan 2 ayın geçmesine rağmen ödemelerin yapılmamış olması çiftçilerin tepkisi çekiyor. Vergi dairelerinde yapılacak olan incelemelerin ardından ödemelerin yapılacağı açıklanmıştı. Ancak aradan geçen süreye rağmen ödemeler yapılmadı. ödemelerin ne zaman yapılacağı da henüz açıklanmadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@