Çiftçilere Gelir Ve Stopaj Vergisi İadeleri Ne Zaman Yapılacak, Ödeme Tarihi Belli Oldu Mu?

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olarak 2016 - 2021 yılları arasında tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere gelir ve stopaj vergisi iadesi yapılacak? Çiftçi vergi iadesi ödemeleri ne zaman yapılacak

Finans 07.01.2022 - 01:11 07.01.2022 - 01:11 Engin Uzunoğlu

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 2016 ile 2021 yılları arasında tarıımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere bir süre önce yeni bir hak getirilmişti. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) içerisinde yer alan çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirli miktarlarda tarımdal destekleme ödemeleri verilmişti. Her yıl verilen bu ödemeler ile alakalı olarak bir geçtiğimiz haftalarda önemli bir kanun değişikliği yapılmıştı. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Vergi Susulü Kanunu'nda bazı değişiklikler yapıldı.

ÇİFTÇİLERE VERGİ İADESİ KARARI

Yapılan kanun değişikliği ile tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere yeni bir hak getirildi. Bu hak gereği 2016 ile 2021 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi yapılacak. Bu yıllar arasında yapılan destekleme ödemelerinden hem gelir vergisi hem de stopaj vergisi kesintisi yapılıyordu. Bu kesintiler bundan sonra yapılmayacak ve ek olarak da son 5 yıl içerisinde yapılan vergi kesintileri de çiftçilere iade edilecek.

BAŞVURULAR 31 ARALIK'TA SONA ERMİŞTİ

Çiftçi vergi iadesi almak isteyen çiftçilerin başvuru yapmaları gerekiyordu. Başvuruda bulunmayan çiftçilere herhangi bir şekilde ödeme yapılmayacak. 31 Aralık'ta sona eren bu başvuru işlemleri ile vergi iadesi taleplerini vergi dairelerine yapan çiftçiler şimdi ise ödemeleri beklemeye başladılar. Çiftçiler kendilerinden kesilen stopaj ve gelir vergisi için iade tutarlarını vergi dairelerinden alabilecekler.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Çiftçi vergi iadesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu vergi iadelerinin ne zaman yapılacağına dair henüz ne Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bir açıklama gelmedi. Ancak bu ödemelerin yapılabilmesi için çiftçilerin vergi iadesi taleplerinin incelenmesi gerekiyor. Bu inceleme neticesinde gelir ve stopaj vergisi iadesi almaya hak kazanılırsa ödemeler hak sahibi çiftçilere yapılacak. Resmi bir açıklama yapılmasa da çiftçi vergi iadesi ödemelerinin Ocak ayının sonunda yapılmaya başlanması bekleniyor.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NE KADAR OLACAK?

Çiftçi vergi iadesi ödemelerinin miktarı standart bir tutar üzerinden olmayacak. Çiftçilerden ne kadar gelir ve stopaj vergisi kesintisi yapılmışsa yasal faizi de eklenerek bu ödemeler yapılacak. Bundan dolayı da miktarın belirlenmesi için önemli olan yapılan kesinti olacak. Ancak hesap uzmanlarına göre çiftçiler 5 yıl için aldıkları tarımsal destekleme ödemelerinin toplamının yaklaşık yüzde 4'üne karşılık gelen tutarlarda vergi iadesi alacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@