Çiftlere ilaç gibi düğün parası! Yardım değil hak İl Müdürlüğüne bizzat başvuru yapmak gerekiyor

Evlilik hazırlığında olan genç kızlara SGK tarafından ödenen çeyiz parası var. Yardım olmayan hak olarak ödenen çeyiz parası ödemeleri toplu halde alınıyor. Almayanlara ise geriye dönük ödeme var.

Finans 28.04.2022 - 14:59 28.04.2022 - 15:01 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan çeyiz parası ödemeleri evlenecek genç kızlara çok ciddi ve toplu destek sağlıyor. SGK'ya yazılı başvuru yapılması durumunda ödenen çeyiz parası ödemesinde ise geriye dönük ödeme hakkı bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca sağlanan söz konusu ödemelerin nasıl ve kimler tarafından alındığına ilişkin detaylar ise kurum tarafından ilan edildi. 

TOPLU ÇEYİZ PARASI ALMAYANLARA 5 YILLIK SÜRE

Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primi ödemiş olan vatandaşlara hem hayatta hemde vefat ettikten sonra geride kalan hak sahiplerine önemli imkanlar sunuyor. Sigorta prim ödemesi SGK'nın ilan ettiği seviyeyi aşan çalışanlar vefat ettiklerinde geride kalan eşine dul maaşı hakkı veriyor. Çalışanların vefatları sonrasında çocukları da yetim maaşı ödemesi alma hakkı elde ederler. Aylık düzenli ödenen dul maaşı ve yetim maaşı ödemeleri şartların uygun olmaya devam etmesi durumunda ömür boyu devam eder. 

Genç Kızlara Çeyiz Parası

Çeyiz parası SGK'nın yetim maaşı alan genç kızlara, evlenme aşamasında sağladığı toplu para ödemesidir. Kurum resmi sitesinde çeyiz parası ödemeleri için "Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır." açıklamasında bulundu. 

Kimler Alır?

Anne veya babasından yetim maaşı ödemesi alan genç kızlar evlenmeye karar verdiklerinde yetim maaşı ödemeleri kesilir. Yetim maaşı kesilecek olan genç kızlara ise SGK evlilik ödeneği adı altında çeyiz parası öder. Ödemeler etek seferlik ve toplu halde yapılır. 

Ne Kadar Ödenir?

Anne veya babasından 1.500 TL yetim maaşı alan bir genç kız evlenmeye karar verdiğinde bu maaşı kesilecek. Ancak SGK bu maaşın 2 yıllık tutarını çeyiz parası olarak ödeyecek. Ödenecek rakam ise ( 24 ay X 1.500 TL ) formülü kapsamına 36.000 TL olarak yapılacak. Genel olarak yetim maaşı olarak alınan tutarın 24 katı çeyiz parası olarak hesaplara yatacak. 

BAŞVURU YAPMAK GEREK

Evlenecek genç kızlar SGK İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapacaklar. Çeyiz parası ödemeleri otomatik ödenmez yazlı başvuru sonrası ödenir. Bu durumda bulunan ancak çeyiz parası almamış olanlar ise 5 yıllık süre için geriye dönük başvuru yapabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@