Çıkacak Mı, Çakılacak Mı? Akaryakıt Zammı, Dolar Zammı Sonrası 2. El Araba Fiyatları

Araba alacaklar kış aylarında fiyatların düşmesini beklerken dolar kurunda yaşanan yükselme, akaryakıt zammı gibi etmenler fiyatlarda oynamalara neden oldu. Peki fiyatlar düşecek mi, çıkacak mı?

Finans 16.10.2021 - 16:22 16.10.2021 - 16:22 Mustafa KARAGÖZ

İkinci el araba alacaklar için fiyat değişimleri yeni bir sürece girdi gibi gözüküyor. Kısa süre öncesine kadar sabit bir seyirde olan ikinci el araç fiyatları son zamlar ve kur değişimleri ile yeniden hareketlenmeye başladı. Kış öncesi veya kış döneminde araba alacaklar ise araba fiyatlarının düşecek mi yoksa yükselecek mi diye merak ediyorlar.

SEKTÖR İÇİNDEN YAŞANANLARA DAİR SON AÇIKLAMA

Dolar kurunun son günlerde ani ve hızlı yükselişi araç sektöründe harekete neden oldu. Bunun dışında akaryakıt zamları da piyasayı etkilemeye başladı. LPG fiyatlarının motorin ve benzin fiyatlarına denk seviyeye gelmesi LPG'li araçların avantajını elinden aldı. 

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ikinci el araç piyasasında oluşan son durumu ele aldı. Fiyatların neden yüksek olduğuna dair bir değerlendirmede bulunan Yalçın ilk olarak akaryakıt zammına değindi. LPG'den örnek veren Yalçın 71 kuruşluk zammın fiyatları ve satışları etkileyebileceğini söyledi.

ikinci el araç fiyatları ekim 16

Hüsamettin Yalçın son zamların etkisini “LPG’nin avantajı düşük fiyat olmasıydı ama bu avantajını kaybettiği zaman ve fiyatlar benzin ve mazot seviyesine yükseldiği zaman insanlar LPG’li araç da almaz. Dolayısıyla otomobil satışları açısından Türkiye’de zor günler bekleniyor” ifadeleriyle ele aldı. 

Fiyatlar Neden Yüksek? Sorusuna Yanıt

İkinci el araç fiyatlarının neden yüksek olduğuna dair açıklamada bulunan CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın serbest piyasanın etkilerine değindi.

ikinci el araç fiyatları ekim 16 2

Bir örnekle durumu açıklamaya çalışan Yalçın "Aracı 90 bin TL değerinde ise ‘benim aracım kıymetli’ diyerek 120-130 TL yazabiliyor. Nasıl olsa pazarlık yapılır diye düşünülüyor. Bunun yanı sıra galericiler de piyasayı yükseltiyor. Sıfır kilometre araç pazarından tedarik zor olduğu için bayilerden bir şekilde sıfır kilometre araç satın alan galeriler, araç sıfır olmasına rağmen bayideki fiyattan daha daha fazla yazıyor." diye konuştu.

Yalçın kendilerinin yaşadığı bir duruma dair ise; bazı galericilerin sıfır araçlarda 150.000 TL fazla fiyat yazdıklarını gördüğünü söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@