Çılgın Projede Maliyette Çıldırdı! Döviz Kurundaki Yükseliş Kanal İstanbul Projesini Nasıl Etkileyecek?

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeniyle tüm Türkiye tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi döviz kurunda yaşanan yükseliş ile bir kere daha gündeme geldi.

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 08:00 24.11.2021 - 08:01 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "en büyük hayalim" diyerek tanıttığı, muhalefetin ise "çevre katliamı" savı ile şiddetle karşı çıktığı Kanal İstanbul projesi bu seferde döviz kurunda yaşanan yükseliş ile gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yapılan konuşmada verilen mesajların ardından piyasalarda "Kara Salı" yaşanmış, döviz kuru ve altın fiyatları rekor seviyelere yükselmişti. 

Dolar kurunun 13 TL, Euro kurunun ise 15 TL seviyesini aşması ile beraber piyasalarda deprem yaşanırken bazı bankaların ve döviz bürolarının piyasalardaki oynaklık nedeni ile işlemleri geçici olarak durdurması gündeme bomba gibi düşmüştü. Piyasalar dalgalanmanın etkilerinin bugüne nasıl yansıyacağını görmek için açılış fiyatlarını beklerken Kanal İstanbul projesi de bir kere daha tartışma konusu oldu. 

KANAL İSTANBUL'UN MALİYETİ NE KADAR, KAÇ DOLAR?

Projenin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama ile "Kanal inşaat maliyeti 75 milyar TL (Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunun hazırlandığı dönemdeki kur itibarıyla) olarak öngörülmüştür. Projenin toplam maliyeti 15 milyar Dolardır. Proje İstanbul'un tarihi dokusunun korunması, İstanbulluların emniyeti, güvenliği ve ülkemizin  menfaati içindir. Bu parasal bir büyüklükle ölçülemeyecek kadar değerlidir" ifadelerine yer verildi. 

dolar kuru 24 kasım sabah

Dün dolar kurunda yaşanan sert yükseliş ve kurun 13,50 TL seviyesini görmesinin ardından Kanal İstanbul maliyeti de artış göstermiş oldu. 15 milyar dolar üzerinden bugünkü kur olan 12,74 TL ile yapılan hesaplamada Kanal İstanbul maliyeti de katlanmış oldu.

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUM NE, İHALE TARİHİ AÇIKLANDI MI, İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Kanal İstanbul projesinin maliyet hesaplamasının dolar üzerinden yapılması nedeniyle dolar kurunda yaşanan oynaklık dönemlerinde sık sık gündeme gelme geleneği bu seferde bozulmadı. Türk Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeniyle sadece İstanbulluların değil, tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği projede süreç büyük bir hızla ilerliyor. 

Hatırlanacağı üzere dev projede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımı ile Sazlıdere Köprüsü temel atma töreni düzenlenmiş, söz konusu köprü Kanal İstanbul projesinin ilk adımı olarak kabul edildiği için projeye de resmi olarak ilk kazma Haziran ayında vurulmuştu. Süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan proje hakkında yapmış olduğu son açıklamasında yıl sona ermeden Kanal İstanbul projesi kazı çalışmalarına başlayacaklarını, Kanal İstanbul projesi ihalesini de mümkün olan en kısa sürede yapacaklarını ilan etmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@