Çimento Fiyatı Artışları Nedeniyle Boykot Başlaması İnşaat Sektörünü İkiye Böldü

Türkiye'de artan inşaat maliyetleri gerekçesiyle bugünden itibaren 15 gün süreyle boykot kararı uygulanmaya başlandı. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren bu kritik kararı değerlendirdi. 

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 19:06 09.09.2021 - 19:11 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bir süredir müteahhit birlikleri ile çimento sektörü arasında derinbir kriz yaşanıyor. İnşaat sektörü, çimento fiyatlarındaki fahiş zamları gerekçe göstererek bugünden itibaren 15 gün süreyle boy kararını uygulamaya soktular. Bu kapsamında çok sayıda şehirde inşaatlar durdu. 24 Eylül'e kadar bu inşaatlarda çalışma yapılmayacak. 

İNŞAATÇILAR BOYKOT KARARINDA AYRILDILAR

Türkiye Müteaahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren bu gelişme üzerine katıldığı televizyon programında çarpıcı açıklamalar yaparak, “İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) bizlerin üyesi olduğu bir konfederasyon değil. Biz bu kadronun içerisinde Türkiye Müteahhitler Birliği olarak yer almıyoruz. 

Bizler de inşaat maliyetleri konusunda ciddi bir sıkıntı olduğunun farkındayız. Ancak bu boykot kararı çok kapsamlı olmayacaktır. Bu arkadaşların kendi projelerini durdurmalarıyla sınırlı kalacaktır. Dolayısıyla boykot kararı tüm müteahhitleri kapsamıyor.” dedi. 

FİYATLARIN YÜKSELİŞLERİ DÖVİZ KAYNAKLI

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren açıklamasının devamında, “Çimento fiyatlarında artışlar olduğu doğru. Son 15 ayda fiyatlar yüzde 86 yükselmiş. Sadece çimento değil demir fiyatlarında da yükseliş oldu. Hatta demir fiyatlarındaki artışın yüzde 180'leri buluyor. Bunlar dövize bağlı artışlar. 

Dolayısıyla bu fiyat yükselişlerinin bir kısmını normal karşılamak gerekiyor. Bizler kamu ve idarelerimiz ile yaptığımız işbirlikleriyle yaşanan problemlere yapıcı ve kalıcı çözümler üretebilmek için çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İKİYE BÖLÜNDÜ

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren'in bu açıklamaları ile inşaatların durdurulmasına dair boykot kararına tüm sektörün katılmadığı net bir şekilde belli oldu. Yalnızca İMKON'a bağlı birlikler boykot uygulamasına katılarak inşaatları durdurdu. Bu da inşaat sektörünün ikiye bölündüğünü ortaya koydu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@