Çimento Fiyatları Dolar Kuru Yükselişlerinden Etkilendi Mi? 1 Torba Çimento Kaç TL Oldu?

İnşaat yapı malzemelerinden olan çimento hakkında fiyat araştırmaları yapılmaya devam ediliyor. İstanbul, Ankara, İzmir güncel çimento fiyatları ne kadar? Ekim 2021 çimento fiyatları arttı mı?

Emlak Haberleri 26.10.2021 - 18:56 26.10.2021 - 19:03 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemelerinden olan çimento oldukça yaygın kullanılan ürünlerin başında geliyor. 2021 yılı içerisinde çimento fiyatlarında ciddi yükselişler meydana geldi. İnşaat sektörünün temsilcileri ile çimento üreticileri yüksek fiyatlar nedeniyle bir kriz yaşamışlardı. Bu kriz inşaatların boykot kararı ile durmasına kadar ulaşmıştı. Şimdi ise güncel çimento fiyatları merak konusu oldu. Çimento fiyatları ne kadar oldu?

ÇİMENTO NEDİR?

İnşaatların yapımında kullanılan en temel malzemelerden birisi de çimentodur. Betonun hammaddesi olan çimento olmadan betornarme yapıların inşa edilmesi imkansızdır. Killi kalkerin pişirilmesi sonucu elde edilen çimento su ile reaksiyona girmesiyle sertleşir. Kumlar karıştırılan çimento agrega, harçla karıştırılınca ise beton yapılabilmektedir. 

1 METREKÜP BETONDA NE KADAR ÇİMENTO BULUNUR?

Çimento belirli oranlarda kullanılarak beton oluşturabilmektedir. 1 metreküp beton için 250 kilogram çimento, 85 kilogram kum, 60 kilogram agrega ve 100 litre su kullanılmalıdır. Bu oranların dışında yapılan karışımlar istenen sonuçları vermeyebilir. Sağlan bir beton elde edilebilmesi için bu oranlara uyulmalıdır.

EKİM 2021 GÜNCEL ÇİMENTO FİYATLARI

Çimento fiyatlarında çeşitli nedenlerden dolayı standart bir fiyatlama bulunmamaktadır. Serbest piyasa koşullarında fiyatlanan çimento, üretim yerine uzaklık ve nakliye gibi maliyet kalemleri nedeniyle ilden ile değişen fiyatlarla satılmaktadır.

Son günlerde dolar kuru yükselişlerinin çimento fiyatlarını nasıl etkilediği merak ediliyor. Dolar kurundaki yükselişler çimento fiyatlarına henüz zam olarak yansımadı. Ancak ilerleyen günlerde bu konuda önemli gelişmeler olabilir. İşte en güncel çimento fiyatları:

-1 Kg Gri Çimento: 7,1 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 13 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 17,7 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 43,7 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 10,1 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 17,2 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 22,5 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 70,8 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@