Çimento Fiyatlarına Beklenen İndirim Gelmedi! Müteahhitler Greve Çıkıyor, Yarın Şantiyelerde İş Bırakma Eylemi Var

Çimento fiyatlarına gelen zamlar nedenler ile grev kararı alan müteahhitlerin beklediği indirim müjdesi gelmedi. Bugünde beklenen indirim yapılmazsa yarın müteahhitler Türkiye genelinde iş bırakacak!

Emlak Haberleri 08.09.2021 - 07:55 08.09.2021 - 07:59 Gülcan Özer

Müteahhitlerin beklediği çimento fiyatlarına indirim müjdesi gelmedi. Uzun süredir inşaat sektörü ile çimento sektörü arasında yaşanan gerilim grev kararı ile bir üst perdeye taşınmıştı. Ankara'da İMKON liderliğinde bir araya gelen inşaat sektörü çimento fiyatlarına indirim yapılmadığı takdirde 9 Eylül 2021 tarihi itibari ile 15 günlük grev kararı aldıklarını duyurmuştu. 

Beklenen süre yarın dolarken tüm talep ve tepkilere rağmen çimento üreticileri kendi maliyetlerinde yaşanan yükselişi neden göstererek fiyatlarına makul seviyede olduğunu belirterek indirim yapamayacaklarını dile getirmişti. Son açıklanan Ekim ayında yapılması planlanan yüzde 20'lik zam geri çekilirken çimento fiyatlarına indirim haberi ise gelmemişti. 

MÜTEAHHİTLER YARIN TÜRKİYE GENELİNDE 15 GÜNLÜK GREV BAŞLATIYOR! 

Ankara'da yapılan ve Türkiye genelinden inşaat sektörünün temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrasında İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarında bekledikler indirimlerin yapılmaması durumunda 9 Eylül 2021 tarihi itibari ile 15 günlük eylem yapacaklarını duyurmuştu. 

İnşaat sektörü temsilcileri şu anda 450 TL civarında bulunan çimento fiyatlarının makul fiyat aralığı olarak gösterilen 280 - 300 Lira aralığına çekilmesini talep etmiş, yapılan zamların maliyet artışı ile izah edilemeyecek seviyelere yükseldiğini iddia ederek grev kararı almıştı. Grev kararının alınmasının ardından Rekabet Kurulu tarafından çimento fiyatlarına yapılan zamlar araştırılmaya başlamış, inşaat sektörünün dile getirdiği kartelleşme iddiaları inceleme altına alınmıştı. 

Resmi Gazete ile yayımlanan  İhracatı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ kapsamında ilk olarak çimento ihracatına sınırlama getirilirken ardından ise inşaat sektörünün en önemli kalemleri arasında gösterilen klinker ihracatı için de sınırlama getirilmiş, karar çimento sektörü temsilcilerinin büyük tepki göstermesine neden olmuştu. 

grev kararı konut fiyatlarını nasıl etkiler

GREV KARARI KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER, EV FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Müteahhitlerin satamayacakları endişesi ile konut üretimini azaltması nedeni ile konutta şu anda arz sıkıntısı yaşanırken 15 günlük grev kararının bu arz sıkıntısını daha da arttıracağı belirtiliyor. Şantiyelerde yapılacak olan 15 günlük grev hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ise çimento fiyatlarına yapılacak olan indirim ile konut üretim maliyetinin yüzde 20 ucuzlayacağını belirterek yükselen konut fiyatlarını düşürmek için mutlaka inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@