Çimento Grevinden Dönen Müteahhitlere Demir Fiyatları Şoku! Dolar Alev Aldı, Demir Fırladı

Dolar demir fiyatları için hızlı yükselişe neden oldu. Bir süredir Çin tarafından baskılanan inşaat demiri fiyatları dolar kurundaki hızlı yükseliş ile müteahhitlere darbe vurdu!

Emlak Haberleri 27.09.2021 - 08:10 27.09.2021 - 08:11 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş pek çok üründe olduğu gibi demir fiyatlarında da yeni zamlara neden oldu. Demir fiyatları zam üstüne zam görürken ne yazık ki yüksek çimento fiyatlarını protesto etmek için 15 günlük greve giden müteahhitleri dönüşte bu kezde demir fiyatlarını vurdu. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE: MALİYETLER SÜREKLİ YÜKSELİYOR!

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarını protesto etmek amacı ile başlatılan 15 günlük grevi sonlandırdıklarını duyurduğu açıklamasında "9 Eylül’de başladığımız boykot ve iş durdurma eylemimizi bugün saat 17.00’da sonlandırıyoruz. Bundan sonraki sorumluluk tamamen hükümetin ve ilgili kurumlarındır. Makul maliyetlerle inşaatların bir an önce üretime geçmeleri gerekir, aksi durumda konut fiyatları ve kira artışlarının önüne geçilemeyecektir" diyerek bundan sonraki sorumluluğun hükümette olduğunu açıklamıştı. 

İnşaat sektöründe artık makul maliyetlerin getirilmesi gerektiğini belirten Tellioğlu konut fiyatları ve kira artışlarının önüne geçilmesi için mutlaka bu maliyet hesaplamasının aşağıya çekilmesi gerektiğini dile getirmişti. 

27-eylül-demir-fiyatları

(Demir Fiyatları Com sitesinden alınmıştır)

ÇİMENTO FİYATLARI SONRASINDA DEMİR FİYATLARINDA DA DOLAR KRİZİ YAŞANIYOR!

Çimento fiyatları nedeniyle kriz yaşayan inşaat sektöründe bu seferde yükselen dolar kuru nedeniyle demir fiyatları şoku yaşandı. Merkez Bankası tarafından 23 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen PPK toplantısına 100 baz puan faiz indirimi yapılması ile piyasalar şoku yaşarken dolar kuru dün itibari ile 9 TL seviyesinin üzerini test etmişti. 

Dolar kurunda yaşanan bu hızlı yükseliş demir fiyatlarının alev almasına neden oldu. Fabrikalar 670 dolar seviyesini kullanırken dolar kurunda yaşanan yükseliş TL fiyatların hızlı bir şekilde yukarı çıkmasına neden oldu. TL'de yaşanan değer kaybı sonrasında Ankara'da 8'lik inşaat demiri 7 bin lira sınırını aşarken Ankara'da 7 bin 50 TL, İstanbul'da 7 bin 170 TL ve İzmir'de 7 bin 35 TL'den satıldı. 

10 inşaat demiri fiyatları için ise İstanbul demir fiyatları bugün 7 bin 130 TL, İzmir demir fiyatları 7 bin 10 TL ve Ankara 7 bin 50 TL olarak fiyatlandı. Yeni haftada dolar kurunda yükselişin devam edebileceği belirtilirken yaşanan yükseliş ne yazık ki inşaat maliyetlerinde de artışı beraberinde getiriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@