Çimento Sektöründe Gergin Bekleyiş! Rus Kömürü Durursa Kötü Günler Kapıda!

Rusya'dan ithal edilen kömürü girdi olarak kullanan çimento sektöründe savaş gerginliği yaşanıyor. Maliyet baskısı riski artarken Rus kömüründe riskler ortaya çıktı.

Emlak Haberleri 26.02.2022 - 11:12 26.02.2022 - 11:12 Büşra Uluşen

Rusya'nın Kiev'e girmesi, tüm dünya ekonomisini etkilerken bu durumdan en fazla etkilenen ülke Türkiye oluyor. Türk ekonomisinin bağlı olduğu farklı sektörlerde savaş için büyük endişe yaşanıyor. 

Türkiye, Rusya ve Ukrayna için inşaat sektöründe büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Öyle ki Türk müteahhitlerin şu an iki ülkede toplam 23 milyar dolarlık projeleri bulunuyor. İnşaat sektörünün temel taşlarından biri olan çimentoda ise panik hali hakim.

KÖMÜR ALIMI SEKTEYE UĞRARSA SEKTÖR TEHLİKEYE GİRER

Rusya-Ukrayna savaşından en çok etkilenen sektörlerden biri de Rusya'dan ithal edilen kömürü girdi olarak kullanan çimento sektörü oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Çimento Sanayicileri Birliği (Türk Çimento) Başkanı Fatih Yücelik, Rusya'dan 1,5 milyar dolarlık kömür alımı yaptıklarını belirterek, bu alımın sekteye uğraması halinde sektörde olumsuzluğun ortaya çıkacağını ifade etti. 

Kömür ile ilgili bir yıldır dünya genelinde bir sorun yaşandığını söyleyen Yücelik, kömür fiyatlarının son dönemde çok fazla yükseldiğini ve sektördeki maliyetlerin yüzde 80'iii enerjinin oluşturduğunu belirtti. 

çimento sektörü-rusya

İki ülke arasındaki savaştan oldukça endişe duyduklarını söyleyen Yücelik, Rusya'dan kömür alımının sekteye uğraması halinde büyük bir olumsuzluk yaşanacağını, bu konunun sonunu düşünmek dahi istemediğini aktararak sektör hakkındaki endişesini dile getirdi. 

Öte yandan Rusya'ya yaptırımlar uygulanması halinde inşaat sektöründe büyük bir sorun yaşanacağı ve Rusya'da devam eden 100'den fazla şantiye olduğu biliniyor. Rusya, yurt dışı müteahhitliklere oldukça önem verirken sektörde yaşanacak aksaklıklar projeleri baltalayabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@