Çimento ve Demir Fiyatları Zammı Müteahhitleri Vurdu! Kamu Müteahhitlerine İhale Yasağı Geldi

Uzun süredir yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile sözleşme imzaladıkları işleri bitiremez hale gelen müteahhitlere bir kötü haberde Şehircilik Bakanlığı tarafından verildi.

Emlak Haberleri 30.09.2021 - 09:50 30.09.2021 - 09:51 Gülcan Özer

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımladığı karar kapsamında çok sayıda müteahhit için İhalelere Katılmaktan Yasaklama Kararı aldı. İMKON'a bağlı olan çok sayıda müteahhit hatırlanacağı üzere Eylül ayı itibari ile şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi yapmış, çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamların geri çekilmesini talep etmişti. 

Çimento üreticileri yapılan zamların maliyetlerde yaşanan artışlardan kaynaklandığını belirterek geri adım atmazken, Ticaret Bakanlığı ise fiyatları düşürebilmek adına ihracat kısıtlaması getirmiş, kriz bu şekilde atlatılmış ve müteahhitler tekrar işe dönmüştü. Süreçte özellikle de kamu ayağındaki müteahhitlerin büyük sıkıntılar yaşadıkları belirtiliyordu. 

KAMU MÜTEAHHİTLERİ KRİZDE! 19 MÜTEAHHİDE İHALE YASAĞI GETİRİLDİ...

30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 19 kamu müteahhidine ihale yasağı getirildiği duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar kapsamında farklı illerde yer alan çok sayıda müteahhit ihale yasaklısı konumuna düştü. 

ihale-yasaklısı-kararı

İhale yasaklısı konumuna düşen müteahhitlerin listesi için TIKLAYINIZ....

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARI KRİZE NEDEN OLMUŞTU! 

Sözleşme imzalayarak kamu işi alan müteahhitler demir fiyatları ve çimento fiyatlarına zam haberleri ile büyük bir maddi sıkıntıya girmiş ve ekonomik sorunlar yaşamaya başlamıştı. Özellikle de çimento fiyatlarına gelen yüzde 200 zam nedeni ile eski fiyatlarla sözleşme imzalayan müteahhitler devletten fiyat farkı kararnamesi talebinde bulunurken sektörün desteklenmesi talebi dillendirilmeye başlanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@