Çin Emlak Sektörüne Bir Uyarıda Fitch'ten Geldi, Nakit Sıkışıklığı Alarmı Verildi

Evergrande krizi ile patlak veren ve uzun süredir borç krizi ile boğuşan Çin emlak sektörüne bir uyarıda Fithc'ten geldi. Fitch Çinli emlak şirketlerine nakit sıkışıklığı uyarısı yaptı.

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 13:15 29.12.2021 - 13:17 Gülcan Özer

Çin'de büyük bir kriz yaşanmasına neden olan emlak şirketlerinin yüksek borç tutarları hakkında bir uyarıda adını ülkemizde sıfırcı hoca olarak duyuran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapıldı. İlk olarak Evergrande krizi ile patlak veren Çinli emlak şirketlerinin yüksek borç tutarları yıl sonuna doğru nakit sıkışıklığı alarmı verilmesine neden oldu. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating's tarafından yapılan açıklamada son dönemde büyük bir borç krizi ile çalkalanan Çin emlak sektörünün içerisinde bulunulan durum değerlendirildi. Yayımlanan raporda konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 30'luk kayıp nedeni ile nakit sıkışıklığı riskinin yükselebileceği belirtildi. 

EVERGRANDE VE EMLAK KRİZİ SEKTÖRÜ ÇİN EKONOMİSİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Konut satış rakamlarında yaşanan sert düşüşe dikkat çeken Fitch dünyanın en borçlu şirketi olarak ilk sırada yer alan Evergrande'in de içerisinde yer aldığı Çinli emlak şirketlerinin bu düşüş nedeni ile daha zor durumda kalacağını söyledi. Kredi notu B ve altında olan şirketlerin borçlarını ödeme konusunda daha da zorlanabileceğini belirten Fitch baskının artacağını söyledi. 

Çin'de konut satış rakamları Kasım ayında yüzde 16.3'lük bir kayıp yaşarken yeni konut satış rakamları ise aylık bazda yüzde 0.3 oranında erime yaşayarak 2015 senesinden bu yana son 6 senelik zaman dilimi içerisindeki en düşük seviyeyi görmüş oldu. Evergrande'nin boçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düşmesi inşaat ve gayrimenkul sektöründe yer alan diğer şirketleri de zora sokmuş, tüketici güven endeksi değer kaybetmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@