Çin Gayrimenkul Sektörünü Destekleme Kararı Aldı, Demir Cevheri Yönünü Yukarıya Çevirdi

Evergrande krizi ile başlayan ve Çin'de borsanın büyük değer kaybı yaşamasına neden olan gayrimenkul sektörü için Çin destek kararı alırken demir cevheri kararın ardından yükselişe geçti.

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 16:30 21.12.2021 - 16:30 Gülcan Özer

Demir cevheri fiyatları yükseliş hareketini güçlendirerek devam etti. Son 18 ayın dip seviyesinden dönen demir cevheri fiyatı Çin'in büyük bir borç yükü altında ezilen şirketleri destekleme kararı almasının ardından yükselişe geçmişti. 

Singapur piyasalarında vadeli demir cevheri kontratları talep görünümünde yaşanan iyileşmeye paralel olarak sadece 6 haftalık zaman dilimi içerisinde yüzde 50'den fazla artış yaşadı. Çinli yetkileler yapmış oldukları açıklama ile son kupon ödemesini kaçıran Evergrande başta olmak üzere finansal sorunlar yaşayan emlak şirketlerini destekleyeceklerini açıklamıştı. 

DEMİR CEVHERİ FİYATLARI 129,45 DOLAR SEVİYESİNDEN DÖNDÜ! 

Yaşanan gelişmelerin iyileşmeye işaret etmesi ile beraber demir cevheri fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçerken 129,45 dolar seviyesini gördükten sonra Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviye olan 128,20 dolar seviyesinde dengelenme yaşanmıştı. Konu hakkında değerlendirme raporu yayımlayan Holly Futures emlak ve altyapı görünümünde yaşanan iyileşmenin çelik tesislerinde yeniden üretime başlama ihtimalini güçlendirdiğini söyledi. 

Kış dönemi içinde son günlerde stoklamanın başladığı belirtilen raporda yaşanan talep artışının demir cevheri fiyatlarını desteklediğini, bununda yükseliş olarak kendisini gösterdiğini söyledi.

İÇ PİYASADA DEMİR FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile dolar kurunun 18,25 lira seviyesinden 12 TL seviyesine kadar hızlı bir düşüş yaşaması ile demir fiyatlarında da indirim beklentisi oluşmuştu. Dolar kuru üzerinden anlık olarak fiyat veren demir tüccarları tarafından fiyatların bir gün sonra ilan edilmesi nedeniyle iç piyasadaki fiyatlara doların yansıması yarın piyasalar açılınca belli olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@