Çin Gezi Rehberi

Çin'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Çin'in tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Çin Gezi Rehberi

Çin'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Çin'in tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Çin’de gezilecek yerler bizim tarihimizi de yansıtmakta olup atalarımızdan izler taşımaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti tarihte en köklü devletlerden birisi olması ve tarihinin büyük bir bölümünün Türklerle kesişmiş olması nedenlerinden dolayı vatandaşlarımızca görülmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır. 10 milyon metrekareye yüzölçümü onu Dünya’nın en büyük 3. Ülkesi yaparken sahip olduğu 1.380 milyar nüfusu ile Dünya’nın en kalabalık ülkesi unvanına sahiptir. Resmi dili Çince olsa da ülke genelinde 292 dilin konuşulduğu bilinmektedir. Yüzölçümünün büyük olması nedeniyle ülke genelinde çeşitli iklimler yaşanmaktadır. Ülkenin başkenti Pekin olup ülke Komünist Parti tarafından tek partili olarak yönetilmektedir. Başkent yazları çok yağış alması nedeniyle seyahat tarihlerinizin yaz aylarına denk gelmediğinden emin olun.Çin’de Gezilecek Tarihi YerlerÇin Gezi Rehberi - Resim 1Çin’in tarihi yerleri hakkında bilgi verilmesi gerekirse ülkenin tarihinin 6000 yıl öncesine dayandığını söylemek bulunan kalıntılar nedeniyle doğru bir söylem olacaktır. Çin’deki tarihi mekanlar içerisinde Türklerin dolaylı olarak katkı sunduğu yapılar da bulunması nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti seyahatleri vatandaşlarımız için ilginç bir hal alabilmektedir.
 1. Çin Seddi: Çin denince ilk akla gelen yapı Çin Seddi olmaktadır. Türklerin akınlarını durdurmak amacıyla yapımına MÖ 221 yılında başlanmış olup tamamlanması 800 yıl sürmüştür. Uzaydan görülebilen bu yapının uzunluğu 6 km’yi bulmaktadır. Dünya’nın 7 harikası arasında yer alan ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan bu yapı Çin’in simgesi haline gelmiştir.
 2. Toprak Askerler: Filmlere konu olan bu toprak askerler, Çin’in ilk hükümdarı Ghin Shi Huang’ın mezarını korumaları amacıyla MÖ 2. Yüzyılda yapılmışlardır.
 3. Cennet Tapınağı: 1400’lü yıllarda inşa edilen bu eser UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. 4 farklı giriş kapısına sahip olan bu tapınağın gösterişine bayılacaksınız.
 4. Potala Sarayı: 7. Yüzyılda yapılan saray Tibet Özerk Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır.1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan saray bulunduğu dağın zirvesinde eşsiz manzara fırsatı sunmaktadır.
 5. Yasak Şehir: 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu saray 8707 odası ile oldukça ihtişamlıdır. Pekin’de yer alan saray her yıl milyonlarca turistin ziyaret akınına uğramaktadır.
 6. Eski Yaz Sarayı: Ging Hanedanı’nın yazları ikamet etmesi amacıyla inşa edilen saray, bahçeleriyle birlikte görsel şölen oluşturmaktadır.
 7. Yungang Mağaraları: 51 Bin Buda heykelinin bulunduğu bölgede 5 adet mağara bulunmaktadır. Datong’da yer alan bu mağaralar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır.


Çin’de Gezilecek Modern MekanlarÇin Gezi Rehberi - Resim 4Tarihi olarak büyük öneme sahip Pekin’de gezilecek yerler hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra sıra Çin’in modern yüzüne geldi. Son yıllarda gerçekleştirdiği ekonomik atılımlar ve teknolojik gelişmeler ile adından sıkça söz ettiren Çin’in modern yüzünü de çok seveceksiniz. Çin’deki modern mekanlar ziyaretleri en az tarihi yerlerin ziyaretleri kadar ilginizi çekecektir.
 1. Bund: Gökdelenlerin harika uyumuna sahip Bund, Şangay’da sizleri beklemektedir.
 2. Modern Tuvalet Kafe: Kafe dizaynında banyo konsepti uygulanan bu modern mekanlarda siparişleriniz klozetlerde ve küvetlerde gelmektedir.
 3. Makao: 2000 yıllardan itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanarak özel yönetim bölgesi haline gelmiştir. Dünya’nın en lüks kumarhanelerinin yer aldığı bölgede keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 4. Hong Kong Disneyland: Çin’e bağlı özerk bölge olan Hong Kong’da yer alan eğlence parkı 2005 yılından itibaren faaliyet göstermektedir.
 5. Kanton: Çin’in en modern şehirlerinden olan Kanton’un gökdelenleri, oto pazarları ve eğlence hayatı ile size güzel anlar yaşatacaktır.
 6. Oriental Pearl Kulesi: 1994 yılında kullanıma açılan kule Şangay’da yer almakta olup 468 metre uzunluğu ile ziyaretlerinizi beklemektedir.


Çin’de Gezilecek Doğal GüzelliklerÇin Gezi Rehberi - Resim 6Çin’in turistik yerleri ve doğal güzellikleri başka ülkelerde bulamayacağınız çeşitliliktedir. Çin’deki doğa harikaları bulabileceğiniz tüm alternatifleri içerisinde barındırmaktadır.
 1. Yangtze Nehri: Dünya’nın en uzun 3. Nehrinde yapacağınız gemi seyahati ile manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
 2. Huangshan: Anhui Eyaletinde yer alan bu dağda çam ormanları size tertemiz hava sunarken dağın zirvesine çıktığınızda karşılaşacağınız manzara UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.
 3. Jiuzhaigou: Ulusal bir park olan Jiuzhaigou, doğa koruma alanı içerisinde yer almaktadır. 72 Bin hektarlık alana sahip olan bu park ormanları, gölü ve hayvan popülasyonu ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal güzellikler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.
 4. Batı Gölü: İçerisinde çok sayıda yapay adanın bulunduğu göl yeşil alanları ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır.
 5. Sanquing Ulusal Parkı: Taoizm inancına sahip kişilerce kutsal olarak sayılan dağ 3 adet zirveye sahip olup tırmanış meraklılarının ziyaret akınına uğramaktadır.
 6. Sarı Nehir Deltası: Sarı Nehrin denize döküldüğü bölgede oluşan bu delta zengin ekolojisi ile turistlerin uğrak noktası haline gelmeyi başarmıştır.
 7. Changbai Dağı: Kore sınırında yer alan bu dağda nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan pek çok hayvan türünün barınmasının yanı sıra geniş ormanları ile huzur dolu zamanlar geçirebileceğiniz mekanlar arasındadır.


Çin’in Meşhur YemekleriÇin Gezi Rehberi - Resim 8Çin’in meşhur yemekleri sahip olduğumuz Türk Mutfağından belli başlı özellikleri ile keskin bir şekilde ayrılmıştır. Çin’in geleneksel yemekleri farklı pişirme tarzları kullanılarak çeşitli soslar yardımıyla oluşturulmaktadır. Sizlerin beğeneceğinizi düşündüğümüz Çin yemeklerini listeleyerek seyahatlerinizde kötü bir sürprizle karşılaşmanızın önüne geçmeyi amaçladık.
 1. Pekin Ördeği: Odun ateşi üzerinde ördeğin yavaşça pişirilmesi şeklinde hazırlanan hepimizin Çin denince ilk akla gelen yemeği olan Pekin Ördeğinde yeşil soğan ve havuç gibi sebzeler de kullanılmaktadır. Servisi sırasında barbekü sosu yemeğin olmazsa olmazıdır.
 2. Chunbing: Et ve sebzeler yufka içerisinde sarılarak hazırlanan bu yemek türü aperatif bir yiyecek olup bizim mutfağımızın dürümlerine oldukça benzemektedir.
 3. Nangbaorou: Pidenin üzerine et, haşlanmış patates ve soğan gibi çeşitli sebzeler kullanılarak hazırlanan bu yemek türü Çin’e özel sıcak sos ile birlikte enfes bir tat yakalamaktadır.
 4. Karidesli Mantı: Deniz ürünleri sevenlerin beğeneceği bir yemek türü olan Karidesli Mantı buharda pişirilmektedir. Pişirme esnasında yeşil soğan, zencefil ve soya sosu katılarak oldukça lezzetli hale getirilmektedir.
 5. Çin Pilavı: Çinlilerin pilava olan düşkünlüklerini bilmemize karşın Çin Pilavı hakkında yeterli bilgiye sahip değilizdir. Bezelye, havuç ve mısır gibi sebzelerle hazırlanan Çin Pilavını çok seveceksiniz.
 6. Chow Main: Ton balığı, Noddle ve özel soslar kullanılarak hazırlanan bu yemek türü ülkede oldukça popülerdir.


Çin’e Gidince Mutlaka YapılacaklarÇin’de yapılacak aktiviteler için sınırsız seçenek bulunmasına karşın sizler için olmazsa olmazlarını liste haline getirdik. Çin’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listemizdeki görevleri tamamlayarak seyahatinizi noktalayabilirsiniz.
 1. Çin Seddi’ni boydan boya yürüyerek korkunun insanoğluna neler yaptırabileceğini yakından gözlemleyin.
 2. Nesli tükenmekte olan Chengdu Pandalarını ziyaret edin.
 3. İmparator mezarını koruyan Terracotta Ordusu’nun ihtişamını keşfedin.
 4. Meşhur porselen demliklerde demlenen Çin çayını deneyin.
 5. Her ne kadar yemeyi tercih etmeseniz de Çin sokaklarında satılan yemekleri fotoğraflamak iyi bir tercih olabilir.
 6. İşçiliğin Dünya’da en ucuz olduğu ülkede bol bol alışveriş yapın.
 7. Sabah erken saatlerde kalkmaya özen göstererek sokaklarda Tai Chi yapan halkın arasına karışın.


Çin’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerÇin’in ne kadar garip bir ülke olduğunu seyahat sonrasında daha iyi anlayacak olmanıza rağmen size tavsiyemiz problem yaşamamak için Çin’deki tatiliniz için uyarılar listesini ezberlemenizdir.
 1. Çin’de pek çok tabela Çince yazılmıştır. Basit birkaç cümle öğrenmenin yanında yanınıza bir sözlük almayı ihmal etmeyin.
 2. Çin yüzölçümü olarak Dünya’nın en büyük 3. Ülkesidir. Her hava şartına karşı valizlerinizi hazırlayın.
 3. Kalacağınız otelin Çince yazılışını not etmeyi ihmal etmeyin.
 4. Çin’de tüm bayanlar sık sık gülümser. Bu davranışlarından yanlış düşüncelere kapılmayın.
 5. Dünya’nın en kalabalık şehrine gittiğinizi unutmayın. Trafik sizi çileden çıkarmaya yetecektir. Tüm bu strese karşı hazırlıklı olun.
 6. Sahip olduğunuz Döviz ve Türk Parasını Yuan’a çevirmeyi ihmal etmeyin.
 7. Çin’de tren yolunu kullanarak şehir değiştirmek istiyorsanız seyahat öncesinde tüm biletlerinizi satın almanız gerekecektir.