Çin'deki Emlak Krizi Büyüyor: Shimao Tüm Konut Projelerini Satışa Çıkardı!

Evergrande ile patlak veren Çin'deki emlak krizi büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Evergrande için kurtarma paketi devreye alınırken şimdi de Shimao krizi patlak verdi.

Emlak Haberleri 10.01.2022 - 13:58 10.01.2022 - 13:58 Gülcan Özer

Pandeminin etkisi ile ortaya çıkan ekonomik olumsuzluklardan en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü yer almıştı. Türkiye'de müteahhitler hükümetten fiyat farkı düzenlemesi beklerken Çin'de emlak krizi ilk olarak Evergrande ile patlak vermişti. Sadece Çin'in değil aynı zamanda dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında yer alan Evergrande borç ödeme konusunda büyük bir mali darboğaza girmişti. 

Şirket son kupan ödemesinde tarihi kaçırmış, Çin'li yetkililerden yardım istenmeşti. Evergrande krizinde müdahale devam ederken Çin inşaat sektöründen bir kötü haberde Shimao Grup tarafından verildi. İflasın eşiğinde olduğu belirtilen ve büyük bir borç krizi yaşadığı iddia edilen dev şirket likidite kaynağı yaratabilmek adına elindeki tüm konut projelerini satışa sundu. 

ÇİN'Lİ SHİMAO ŞİRKETİ TÜM KONUT PROJELERİNİ SATIŞA ÇIKARDI! 

 Çin inşaat sektörü kötü günler yaşamaya devam ederken dünyanın en borçlu emlak şirketi olarak büyük bir kriz yaşayan Evergrande Group 4,5 milyar yuan (157 milyon dolar) değerinde borç ve tahvil kuponu ödemelerinde altı ay süreyle ertelemek için alacaklıları ile özel bir toplantı gerçekleştirdi. 

Çinli yetkililer emlak krizini aşabilmek adına Reuters tarafından yapılan habere göre kamu ortaklığındaki gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin zor durumdaki özel şirketlere ait varlıkları satın almasını kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Kredi borcunun ödemesini kaçıran ve temerrüde düşen Shimao Group Holdings'in ise likidite sorununu aşabilmek adına ticari projelerde dahil olmak üzere elindeki tüm projeleri satışa sunduğu açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@