Çinli Emlak Devi Evergrande Neden İflas Etti? Dev Gayrimenkul Şirketinin İflası Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Çin'in dev emlak şirketi Evergrande yaşadığı mali krizin ardından iflas ettiğini duyurdu. Evergrande'nin iflası piyasalarda şok etkisi yarattı. Evergrande neden iflas etti? 

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 23:40 10.11.2021 - 23:40 Engin Uzunoğlu

Çin'nin dev gayrimenkul şirketi olan Evergrande bir süredir ödeme güçlüğü içerisine girdiği için tüm dünyada piyasalarda büyük bir panik yaratmıştı. Evergrande'nin borç yükümlülüklerini yerine getirememesi büyük bir endişeyle takip ediliyordu. Gelen haberlere göre aynı zamanda dünyanın en büyük sermayeli gayrimenkul şirketi olan Evergrande iflasını açıkladı. Bu gelişme piyasalar üzerinde şok etkisi yarattı.

BİTCOİN VE ALTIN FİYATLARI GERİLEDİ!

Çinli emlak devi Evergrande'nin iflasını açıklamasının ardından piyasalar büyük bir kriz içerisinde kaldılar. Oldukça büyük sermayeli küresel bir şirketin iflası şok etkisini piyasalar fiyatlamaya başladılar. Gün içerisinde yükselen ons altının fiyatı bu gelişmeyle gerileme gösterdi. Gün içerisinde 1.850 Dolar seviyesini gören ve yükseliş trendinde bulunan ons altın 1.845 Dolar seviyesine çekildi.

Ons altında olduğu gibi Evergrande'nin iflasını açıklaması kripto para piyasalarını da etkiledi. En büyük işlem hacmine sahip olan ilk 10 kripto para biriminde de düşüşler meydana geldi. Son günlerde yükselişlerle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan Bitcoin yeniden 66 Bin Dolar seviyesinme gerilemek zorunda kaldı. Evergrande'nin iflası kripto para piyasalarında da sarsıcı etki yaptı. 

EVERGRANDE NEDEN İFLAS ETTİ?

Çinli dev emlak şirketi Evergrande'nin neden iflas ettiği merak konusu oluyor. Uzunca bir süredir Evergrande şirketi tahvil ödemelerinde sıkıntı yaşıyordu. Ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen Evergrande'ye 30 günlük ödeme süresi 10 Kasım itibariyle sona eriyordu. Toplam 148 milyon dolarlık ödeme yapması gereken şirket bugün bu ödemeyi gerçekleştirmedi. Çinli şirket de ödemelerin yapılamadığını ve iflasın gerçekleştiğini açıklayarak tüm dünya piyasalarının ortasını bombayı bıraktı. 

Evergrande'nin iflas etmesinin piyasalar üzerinde etkisinin neden sınırlı kaldığı da merak ediliyor. Oldukça yüksek sermayeli bir şirketin iflasının piyasalarda deprem etkisi yaratması bekleniyordu. Ancak Evergrande'nin içerisine düştü kriz piyasalar tarafından daha önce fiyatlandığı için iflas kararının etkisi de sınırlı kaldı. Yine de piyasalar bu durumdan olumsuz etkilenmeyi sürdürüyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@