Çipli Kimlik Kartı Çıkartmayanlara Uyarı! Yeni Kimlik Kartlarında Son Tarih Belli Oldu!

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın yeni kimlik kartlarını almadıkları bildirilirken zamanın daralmaya başladığı bildirildi. yeni kimlik kartı çıkartmak için son tarih ne zaman?

Gündem 18.02.2022 - 00:05 18.02.2022 - 00:05 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de eski nüfus cüzdanları tamamen modernize edilmiş ve çok sayıda hizmeti barındırabilen kimlik kartları ile değiştiriliyor. Bir süredir uygulamada olan bu yeniliğe dair son bilgiler merak ediliyor. Yeni çipli kimlik kartlarının alınabilmesi için son tarih ne zaman? Eski nüfus cüzdanları hangi tarihten itibaren geçersiz sayılacaklar?

Türkiye'de yeni çipli kimlik kartları dijitalleşen devlet hizmetlerinden vatandaşların daha sağlıklı bir şekilde yararlanabilmesi amacıyla 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre Türkiye'de vatandaşların yüzde 80'i yeni kimlik kartlarına geçiş yaptı. ANcak vatanbdaşların yüzde 20'Lik kısmı ise çipli kimlik kartlarını henüz çıkartmadılar. Peki çipli kimlik kartlarını çıkartabilmek için son tarih ne zaman?

Yeni çipli kimlik kartları vatandaşlara çok önemli imkanlar sunabiliyor. Ehliyetten meslek kartlarına kadar çipli yeni kimlik kartlarının içerisine çok sayıda tanımlama yapılabiliyor. Bu çipli kimlik kartlarının kullanım süresi ise 10 yıl olarak belirlendi. Vatandaşlar çipli kimlik kartlarını 10 yılda bir yenileyecekler.

ÇİPLİ YENİ KİMLİK KARTI NASIL ÇIKARILIR?

Çipli kimlik kartı çıkartmak isteyen vatandaşların bazı işlemler yapmaları gerekiyor. Öncelikle vatandaşların son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf temin etmeleri gerekiyor. Yeni kimlik kartının çıkarılması için de kart ücretinin yatırılıp dekontunun alınması gerekiyor. Kart ücretleri başvuru yapmadan önce bankalara yatırılabiliyor. Ardından ise randevu alınması gerekiyor. Vatandaşlar yeni bir kimlik kartı çıkartabilmek için e-devlet veya ALO 199 üzerinden randevu oluşturuyorlar. 

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ NE KADAR?

Yeni kimlik kartı çıkartmak isteyenlerin merak ettikleri bir husus da kart ücretleri oluyor. Doğum ve değiştirme nedeniyle kimlik kartı çıkartılacaksa 30 TL ödeme yapılıyor. Ancak kayıp nedeniyle kart çıkartılacaksa o zaman 60 TL ödeme yapılması şart koşuluyor.

YENİ KİMLİK KARTI ÇIKARILMASI İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Vatandaşlar çipli yeni kimlik kartı çıkarmak için ne zamana kadar süreleri olduğunu merak ediyorlar. Bu konuda kimlik yenilemeler için vatandaşlara 31 Aralık 2023'e kadar süre verildi. Bu tarihten sonra eski nüfus cüzdanları geçerli olmayacak ve resmi işlemlerin tamamında yeni çipli kimlik kartları kullanılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@