Citi Türkiye İçin Enflasyon Beklentisini Açıkladı, Merkez Bankası'na Uyarıda Bulundu!

Citi analistleri Türkiye için enflasyon beklentisini açıkladı. Yayımlanan raporda Merkez Bankası'na para politikası konusunda uyarıda bulundu.

Finans 05.02.2022 - 15:07 05.02.2022 - 15:07 Büşra Uluşen

ABD Merkezli Citi analistleri, bir araştırma raporu paylaşarak para politikasındaki belirsizlik ve Türk Lirası'ndaki dalgalı seyri göz önünde bulundurarak Türkiye için enflasyon tahmininde bulundu. Citi analistleri, Türkiye'de enflasyonun mayıs ayında yüzde 50'yi geçerek tepe noktasına ulaşacağını daha sonra ise yavaş yavaş düşerek yüzde 30-35 seyrinde kalacağını belirtti. 

CİTİ TÜRKİYE ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

2021 yılında yaşanan gelişmeler ve ocak ayındaki yükseliş sonrasında bunun artık kalıcı bir hale geleceğini belirten Citi, döviz kurundaki geçişlerin ve geçmiş verilere karşı hassasiyeti yüksek olan ileriye dönük beklentilerin bu durumu destekleyeceğini belirtti. 

ENFLASYON ÖNCEKİ YILLARA GÖRE BOZULDU

Citi, Türkiye'nin para politikası ve kurdaki dalgalanmalar nedeniyle enflasyonun da önceki yıllara göre bozulduğunun altını çizdi. Beklentileri ve fiyat istikrarını korumak için Merkez Bankası'nın sıkı bir politika izlemesi gerektiğini vurgulayan Citi analistleri, Türkiye için doğal faiz oranı ve enflasyon tahminlerine göre Merkez Bankası'nın para politikasını 2022 yılının ilk çeyreğinde yeniden incelemek zorunda kalabileceğini ifade etti. 

CİTİ ENFLASYION

REKABETÇİ KUR YAPISAL REFORMLARLA DESTEKLENMELİ

Citi, hükümetin Türkiye Ekonomi Modeli ile ilgili değerlendirme yaptı. Rekabetçi reel döviz kurunun yapısal reformlarla desteklenmediği sürece tek başına cari dengeyi kalıcı olarak belirten Citi, Türkiye'nin 2021'de çift haneli bir büyüme kaydedeceğinin altını çizdi. 

Merkez Bankası'nın 2021 yılının Eylül ayından bu yana 500 baz puanlık faiz indirmesine rağmen tahvil faizleri ve banka kredi faizlerinin büyük ölçüde arttığına dikkat çeken Citi analistleri, politika yapıcıların banka kredileri ile ekonomik aktiviteyi canlandırmada bu yıl güçlük çekebileceğini söyledi. 

Rekabetçi kurun ve düşük politika faizinin döngüsel olarak ekonomiyi ayakta tutabileceğini ancak bunun yalnız başına bir ekonomik devrim yaratamayacağını söylerken, yalnızca üretimdeki artışın kişi başına düşen milli geliri artırabileceğini ve insanların yaşam kalitesinin artabileceğini ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@