Citibank Altın Tahmini 2022: Yükseliş O Tarihte Sona Erecek, Rüzgar Terse Dönecek, Altının Fiyatı Sert Düşecek!

Ons altın 2022 ne olur sorusuna yanıt Citibank tarafından verildi. Citibank altın tahmini için 2022 raporu yayımlandı, yıl sonu altın beklentisi açıklandı. Yıl sonunda altın ne olur, düşecek mi?

Finans 19.02.2022 - 00:55 19.02.2022 - 01:32 Gülcan Özer

Piyasalarda hem pandemi hem de jeopolitik riskler nedeni ile son derece sert ve hızlı fiyatlamalar anlık olarak yaşanmaya devam ederken Citibank altın tahmini 2022 güncellemesi geldi. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Amerika merkezli Citibank 2022 raporu verilerini yaşanan son gelişmelerinin ardından değiştirdi. 

Citibank 2022 yıl sonu altın fiyatı tahmini rakamı değişirken, dev banka ekonomide yaşanan gidişat nedeni ile düşüş yaşanacağını öngördü. Citibank stratejistleri tarafından hazırlanan rapora göre altın fiyatlarında önce yükseliş ardından ise sert düşüş yaşanacak! 

CİTİBANK ALTIN TAHMİNİ: 2022'DE ALTIN NE OLUR?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı, ABD başta olmak üzere pek çok ülkede yaşanan yüksek enflasyon, Ukrayna üzerinden ABD ve Rusya arasında yaşanan savaş gerilimi gibi farklı faktörler altın fiyatlarında inişli ve çıkışlı dalgalanmalar yaşanmasına neden olmuştu. Süreçte yaşanan bu dalgalanmalar nedeni yatırım kuruluşlarının altın fiyatlarında da dönemsel güncellemeler yapılıyordu. 

altın fiyatları 19 şubat

Citibank tarafından yayımlanan raporda jeopolitik riskler nedeni ile ons altının fiyatının 1900 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini ancak sonrasında ibrenin tersine dönerek düşüş dalgasının piyasaları etkisi altına alacağını öngördü. 

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, DÜŞECEK Mİ?

Ons altın tahmini yapan Citibank altın fiyatının savaş endişesi ile önce yükseleceğini, ardından ise 2022 yılının ikinci çeyreği olan Nisan ayı itibari ile düşeceğini değerlendirdi. Citibank Amerikan Merkez Bankası FED tarafından Mart ayında açıklanacak olan faiz kararı sonrasında altında düşüş beklendiğini belirterek FED'in bilanço daraltması ile düşüşün hızlanacağı dile getirildi. 

2022 yıl sonu ons altın fiyatı tahmini banka tarafından 1805 dolar olarak ilan edildi. Citibank raporunda ons altının 2 bin dolar üzerini aşmasının ise zor olduğu bilgilerine yer verildi. Ons altının tarihi rekoru olan 2 bin 100 dolarının tekrar görülmesinin son derece zorlu olacağı değerlendirmesine yer verilen raporda Nisan ayı itibari ile altın fiyatlarında düşüş beklentisi açıklandı.

NOT: Burada yer alan bilgiler Citibank tarafından yayımlanan rapordan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@