Cittaslow Türkiye'nin Sakin Şehirleri / Kentleri Listesi

1999 senesinden bu yana dünyanın 30'dan fazla ülkesinde çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak seçilen şehirlerden oluşan Sakin Şehirler Listesi büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 10.05.2018 - 09:40 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

1999 senesinden bu yana dünyanın 30'dan fazla ülkesinde çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak seçilen şehirlerden oluşan Sakin Şehirler Listesi büyük ilgi görmeye devam ediyor. Cittaslow Birliği tarafından her sene yenilenen listeye girmek şehirler açısından büyük onur olarak görülüyor.

Yine kafasını dinlemek, huzur bulmak ve gerçekten dinlenmek isteyen kişiler de yazlık alırken bu şehirler arasından seçimde bulunmayı tercih ediyorlar. Yani liste tatil turizmi ve yabancılara emlak satışı konusunda da son derece ciddi bir referans olarak kabul ediliyor. Peki, Cittaslow şehirleri arasında Türkiye'den hangi şehirler var, Türkiye Cittaslow şehirleri hangileri?Türkiye'nin İlk Sakin Şehri Seferihisar Oldu Aynı zamanda Türkiye'nin sakin şehirleri Cittaslow listesine giren ilk yerleşim yeri olan Seferihisar İzmir ilçeleri arasında yer almaktadır. Ege denizinin masmavi güzelliğini 3 bin yıllık tarihi ile harmanlayan ve doğal güzellikler ile tamamlayan belde çok sayıda mavi bayraklı plaja da ev sahipliği yapıyor.Ordu / Perşembe Listede yer alan bir diğer sakin şehir ise Ordu'nun Perşembe ilçesi olarak gözüküyor. Tarihteki eski ismi ile Vona yani Perşembe tarih boyunca üzerinde yer alan farklı uygarlıklar ile tarihi zenginliğe sahip bir yerleşim beldesi olarak öne çıkıyor. Karadeniz bölgesinin yemyeşil dokusu ve eşsiz doğal güzelliği ile harmanlanan Perşembe doğa ile iç içe bir ortamda kafa dinlemek isteyen kişilere hitap ediyor.Isparta / YalvaçSultan Dağlarının eteklerinde kurulu olan Yalvaç doğa sporları turizmi ile gelişirken sessiz, durgun ve ruh dinlendiren yapısı sayesinde Cittaslow sakin şehirler listesine girmeyi başarıyor. Bölgede yer alan asırlık çınar ağaçları altında kurulan köy çay evleri gerçekten insanın ruhunu dinlendirmeyi başarıyor. Yanınıza sadece kitaplar alarak bu muhteşem yerle tanışmaya gidebilirsiniz. Kaynak: emlak365.comYukarıda yer alan yerlere ek olarak Türkiye Cittaslow 2018 şehirleri / kentler listesinde aşağıdaki yerlerde yer alıyor;Sakarya / TaraklıÇanakkale / GökçeadaKırklareli / Vize Muğla / AkyakaAydın / YenipazarŞanlıurfa / Halfeti Artvin / Şavşat


Gelişmelerden Haberdar Olun

@