Çocuğu Olan Anne Babalar! Sigortalı Sigortasız Farketmiyor 1300 TL Alacaksınız

Ailelere ödenen çocuk parası 1300 TL'ye kadar çıkıyor. Sigortalı sigortasız olmanın farketmediği ödemeler için kaymakamlıklara başvuru yapılması yeterli. Ayrıca almayanlar için 5 yıl süresi var.

Finans 06.12.2021 - 10:29 06.12.2021 - 10:30 Mustafa Karagöz

Vatandaşların alabilecekleri desteklerden birisi de çocuk parası. Çocuk parası herhangi bir özel şartı olmadan anne baba olan tüm herkese ödenir. Annenin öncelik hakkına sahip olduğu ödemelerde toplam tutar 1.300 TL oluyor. Ayrıca geçmiş dönemde çocuk parası almayanlar ise 5 yıl içinde başvuru yaptıklarında güncel rakamlar üzerinden destek alma hakkına sahipler. 

KAYMAKAMLIKLARDAN ALACAKSINIZ TÜRK VATANDAŞI OLMAK YETERLİ

Çocuk doğum parası Aile Bakanlığı tarafından sağlanan dstek ödemelerinden bir tanesidir. Bakanlık yeni anne baba olan ailelere ilk ihtiyaçları için ödeme yapar. Ödemeler için doğrudan başvuru yapmak gerekmez. Çocuğun kimlik kartı çıkarılırken başvurular otomatik tanımlanır. Ödemelerde kısa süre sonra ailelere yapılır. Ancak bazı özel durumlar olabilir ve başvurular alınmaz. 

Aile Bakanlığı oluşabilecek bu istisnai durumlar için ise özel başvuru hakkı sağlıyor. Doğum parası almayan aileler daha sonra kaymakamlıklara başvuruda bulunacak ödemelerini güncel tutar üzerinden alabilirler. Bakanlık geçmişse dönük başvurularda 5 yıl şartını uyguluyor. Eğer çocuk doğduktan 5 yıl içinde başvuru yapılırsa bakanlık dönemin güncel oranları üzerinden doğum parası ödemesi yapar. 

1300 TL ÇOCUK PARASI

Doğum Parası Nedir?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü vatandaşlara yapmış olduğu açıklamasında doğum parası ödemesinin nasıl ve kimlere sağlandığına dair bilgi verdi. 

Kurumun resmi sitesinden yapılan açıklamada, "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. Başvuru önceliği annenindir." bilgisini verdi. 

Bakanlık açıklamasında ayrıca doğum parasının Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerli olduğunu açıkladı. 

1300 TL ÇOCUK 2 PARASI

NE KADAR ÖDEME ALIRIM? TOPLAMI 1300 TL

Aile Bakanlığı doğum yardımı ödemeleri çocuk başına ödenir. Birinci çocuk için 300 TL ödenir. Aİle Mayıs 2015 tarihinden sonra ailenin ikinci çocuğunu kucağına alması durumunda 300 TL'ye ek 400 TL ikinci bir ödeme yapılacağını duyurdu. Eğer aile sınır olarak kabul edilen tarihten sonra 3. veya daha fazla çocuk sahibi olursa yapılacak doğum parası ödemesi ilk ödemeye ek 600 TL olur. 

Yani aile 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 300 TL ve 3. çocuk için ise 600 TL doğum parası alır. Toplam ödeme 3 çocuklu aileler için 1300 TL olur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@