Çocuğu olana 1.650 lira ödeme yapılacak! Geri ödemesiz, her ay ATM'den çekilecek

Devlet tarafından nakit destekleri yapılmaya devam ediyor. Çocuk başına 1.650 lira ödeme Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay geri ödemesiz verilecek. İşte şartlar ve başvuru.

Çocuğu olana 1.650 lira ödeme yapılacak! Geri ödemesiz, her ay ATM'den çekilecek

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve ailelerine destek olunması amacıyla bir dizi yardım paketi düzenleniyor. Daha önce pandemi döneminde işini kaybeden ya da paraya ihtiyacı olan kişilere 1000 TL'lik karşılıksız nakit desteği verilmiş ve vatandaşın geçim sıkıntısına çare olunmuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her dönem farklı yardım paketleri düzenliyor ve bu paketlere ek olarak bir de rutine bağlanan, her ay ödenen yardım paraları oluyor. Bu kapsamda bakanlık yalnızca şahsa değil, şahsın çocukları için de ayrı ayrı ödeme yapıyor.

Çocuk başına 1.650 lira ödeme devletten!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda çocuklar için Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri yani SED ödemeleri yapılıyor. Bu destek ile yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının eğitim masraflarının karşılanması amacıyla nakit ödeme yapılıyor.

SED yardımı ile ilgili ayrıntılar daha önce paylaşılmıştı. Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri, belirli şartları taşıyan vatandaşlara veriliyor. Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek 1.259 liradan 1.649 liraya yükseltildiğini açıkladı. Buna ek olarak koruyucu ailelere çocuk başına yapılan aylık ödemeler de 2 bin 572 liraya çıkarıldı.

sed

SED başvurusu nasıl yapılır?

2022 yılında Sosyal ve Ekonomik Destek yardımından 144 bin çocuk yararlandı. SED başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi, İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe verilerek de yapılabiliyor.

SED yardımı almak isteyen kişiler başvuru sırasında dilekçe, T.C. kimlik numarası, sağlık raporu ve öğrenci belgesi ile İş-Kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeleri yanında bulundurmalıdır.

SED ödemeleri, muhtaçlık hali devam ettiği sürece çocuklar için ödenmektedir. Çocuk başına 1.649 lira olan SED ödemeleri her ayın en geç 20'sine kadar hesaplara yatırılmakta ve ATM'den kolayca çekilebilmektedir.

sed ödeme,

SED yardımını kimler alabilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı, daha önce hakkında sosyal hizmet kuruluşunda bakım tedbiri kararı verilen ve bu kuruluşlara bakılan fakat SED yardımı aldıkları durumda ailesi ve yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar, ekonomik yoksunluk içinde olanlar, hakkında bakım tedbiri kararı verilen, yaş sınırını dolduran, iş ve meslek edindirme kurslarına devam eden çocuklara verilmektedir.