Ana Sayfa EĞİTİM 13 Ocak 2018

Çocuğunuzu Okuldaki Mikroplardan Nasıl Korursunuz?

Eğitim döneminin başlaması ve havaların gün geçtikçe daha da serinlemesi ile çocuklar daha sık hasta olmaya başladı....
2018-01-13T17:38:43+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Çocuğunuzu Okuldaki Mikroplardan Nasıl Korursunuz?
Çocuğunuzu Okuldaki Mikroplardan Nasıl Korursunuz?

Eğitim döneminin başlaması ve havaların gün geçtikçe daha da serinlemesi ile çocuklar daha sık hasta olmaya başladı. Özellikle yeni okula başlayan çocuklar, daha sık hasta olabiliyorlar. Bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmediği için kreşe ya da okula yeni başlayan çocukların sık sık hasta olmaları olağan bir durumdur. Okul ve sınıf ortamının kapalı bir ortam olması dolayısıyla da mikroplar, açık havaya göre çok daha hızlı yayılarak hastalıklara neden olabilirler. Ortamda var olan bir mikrobun yayılmasını önlemek çok zor olsa da, mikroplara karşı bazı önlemler alınabilir.

Hijyen Alışkanlığı Kazandırılmalı

Evde çocukların hijyen kurallarına uyup uymadıkları ebeveynler tarafından kontrol edilebilir ancak okulda bu kontrolü yapacak kimse olmadığı için bu kurallar ihmal edilebilir. Çocuklara hijyen kurallarının aşılanması ve alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Tuvaletten çıktıktan sonra, oyun oynadıktan sonra, yemek yemeden önce ve sonra el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çok Kalabalık Ortamlardan Uzak Durulmalı

Kış ve sonbahar aylarında dışarısı çok olduğu için pek çok insan AVM, sinema, kafe gibi iç ortamları tercih eder. Bu ortamlar bu dönemlerde genellikle çok kalabalık olurlar. Çocukların bu ortamlarda uzun süre vakit geçirmemeleri gerekmektedir. Kalabalık ortamlar, hastalığa yakalanma riskini arttırır. Derslik gibi bulunması zorunlu ortamlarda da sınıfın yeterince havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekir. Öğretmenler ya da okuldaki hizmetlilerle görüşülerek bu noktaya dikkat edilmesi sağlanabilir.

Beslenme Kritik Önem Taşıyor

Çocuklar, büyüme çağında oldukları için dengeli bir şekilde beslenmelidir. Protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli bir şekilde besin tüketimi gerçekleştirilmelidir. Meyve ve sebze tüketimi de yeterli seviyelerde yapılmalıdır. Haftalık beslenme diyetlerinde 1 ya da 2 kez balığa yer verilmelidir. Çocukların abur cuburu çok fazla yememeleri gerekiyor. Mümkünse hiç yememeli, ya da sınırlı bir şekilde tüketmeliler.

Çocukları Sigara Dumanından Uzak Tutun

Sigara, çocukların sağlığı için çok zararlıdır. Çocukların sigara dumanı solumalarına izin verilmemelidir. Sigara dumanı, solunum sistemine zarar vererek, mikropların dışarı atılmasını sağlayan doğal mekanizmayı bozmaktadır. Ebeveynler sigara kullanıyor ise, ev içerisinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Çocukların odaları ya da oyun alanları, balkon gibi evde sigara içilen alanlara en uzak şekilde düzenlenmelidir.

Aşılar Zamanında Yapılmalı

Aşı hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan önce yapılmalıdır. Çocuklarda yaptırılması gereken temel aşılar zamanında yaptırılmalıdır. Grip ve soğuk algınlığını önlemek için yıllık olarak grip aşısı yaptırılabilir. Aşılar sayesinde bağışıklık sistemi güçlendiği için mikroplara karşı güçlü bir savunma sistemi oluşturulacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?