Çok Tartışılacak Açıklama "İnşaat Sektöründe Kriz Yok!"

Konut satışları düşerken, işten çıkarılan inşaat işçisi sayısı da rekor seviyelere ulaştı. İnşaat sektöründe kriz tartışmaları büyüyor.

EMLAK HABERLERİ 19.02.2019 - 11:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Konut satışları düşerken, işten çıkarılan inşaat işçisi sayısı da rekor seviyelere ulaştı. İnşaat sektöründe kriz tartışmaları büyüyor.

Konu hakkında bugün yeni bir açıklama da Aklı Selim İnsanlar Derneği Başkanı Savaş Yükselyalçın'dan geldi. Yalçın inşaat sektöründe kriz olmadığını söyleyerek doğru projelerin üretilmesi durumunda konut satışlarında hiçbir sıkıntı olmadığını iddia etti. Olmayan Para İle Bina Yapılmasına Bir Son Verilmeli, Müteahhitler Ayağını Yorganına Göre Uzatmalı Müteahhitlerin olmayan paralar ile proieler yapmaya çalışmalarıın eleştiren Yükselyalçın "Müteahhitlerin doğru projeleri yapmaları halinde bartıra girmemeleri, banka faizi ve temelden satıştan uzak durmaları, projelerini tamamen öz kaynaklarıyla yapmalarını ve projeyi temelden değil, bitirdikten sonra satmalarını tavsiye ediyorum. Bartır yaptığınız zaman zaten kalitesiz ve kötü işçilikle karşılaşıyorsunuz.Piyasadaki iflasların sebebi de çok sayıda müteahhitin aslında olmayan parayla ticaret yapmaları. Örneğin 3 arkadaş bir araya geliyor. Biri 200 bin TL, diğeri 50 bin TL, öteki 150 bin TL para ortaya koyuyor. 400 bin TL ile 10 milyon TL’lik proje yapmak istiyorlar. Tabii ki bunun sonu kaçınılmaz oluyor. OImayan parayla bina yapıyorlar. Ayağını yorganına göre uzattığında, doğru proje yaptığında inşaat sektöründe kriz yok. Normalde 10 TL olan malzemeyi 1-2 yıl vadeyle 15-20 TL’ye alarak inşaat maliyetleri gereksiz yükseliyor" diyerek müteahhitleri eleştirdi. Sadece Valizini Alarak Yeni Evinize Taşınabilirsiniz! Yeni konut projelerindeki sisteme de  değinen Yükselyalçın "Projelerde gereksiz ve ihtiyaç olmayan hiçbir kaleme yer verilmemeli. Yüksek kar ettiğimiz projede tüketici konutunda her şeyi hazır buluyor, sadece bavulunu alıp geliyor.Adana’da şu an bir ilk ama diğer müteahhitler de bu modele geçmek istiyor. Evin içerisindeki perdeler, aydınlatma ve elektronik cihazlar sesli komutla yönlendirilirken, merkezi çöp ve elektrikli süpürge sistemi işleri kolaylaştırıyor. Doğal gaz ile aynı maliyetli yerden ısıtma sistemiyle ayda 50-60 TL’ye bütün evi ısıtabiliyorsunuz" diyerek konutta yeni trend hakkında da bilgilendirmede bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@