Commerzbank Açıkladı: 3 Ay Sonra Dolar Ne Olur? 2022 ve 2023 Yıl Sonu Dolar Tahmini Beklentisi Akılları Baştan Alacak!

En iyi dolar tahmincisi bankalar arasında yer alan Commerzbank yıl sonu dolar tahmini rakamını açıkladı. Bankaların, ekonomistlerni dolar tahmini yorumları, 2023 dolar kuru tahmini hedefi kaç TL?

Finans 07.12.2021 - 15:07 07.12.2021 - 15:16 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri, ekonomide yaşanan dalgalanma ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "ekonomik savaş" açıklaması sonrasında dolar kurunda sert yükselişler yaşanmıştı. Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar kuru 10 TL seviyesini aşmıştı. 

Ekim ayı toplantısı ile yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi hamlesi sonrasında ise dolar kuru 12 TL seviyesini görmüştü. Kasım ayı toplantısı ile 100 baz puanlık faiz indirimi yapılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan ekonomik kurtuluş savaşı açıklaması dolar kurunda son derece sert bir yükselişe neden olmuş, 1 dolar 14 TL seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu kırmıştı. 

COMMERZBANK UZMAN ANALİST YORUMU: 3 AY SONRA 1 DOLAR KAÇ TL?

Commmerzbank dolar kuru tahmini raporu yayımlandı. Commerzbank uzman analisti Tatha Ghose tarafından hazırlanan raporda 3 ay sonrasını kapsayan 2022 yılının birinci çeyrek dolar kuru tahmini de ilan edildi. 

commerzbank 2022 dolar kuru tahmini

Bir önceki raporda söz konusu rakam 11 TL olarak ilan edilirken yapılan yeni güncelleme ile Mart 2022 dolar kuru tahmini beklentisi rakamı 4 TL birden yükseldi. Yayımlanan raporda “Türk politika yapıcıların enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını düşürme politikasından vazgeçeceklerine yönelik bir işaret yok. Zayıf lira, kaçınılmaz olarak TCMB’yi faiz oranlarını artırmaya teşvik etmek için yeterince bilanço gerilimine neden olabilir. Ancak bu piyasalar tarafından sadece geçici bir ara olarak görülmeli” denilerek 2022 Mart ayı dolar kuru tahmini rakamı 15 TL olarak ilan edildi. 

3 ay sonra dolar ne olur

2023 DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ! 2023 YILINDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR, OLACAK?

Dolar kurunda yaşanna dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yaşanan dalgalanma nedeni ile dolar kuru tahminleri de bir bir güncellenmeye devam ediyro. Daha önce yayımladığı dolar/TL tahmini beklentisi rakamını değiştiren Commerzbank 2023 yılı dolar kuru tahmini rakamını yükseltti. 

dolar kuru tahmini 2023

Açıklanan yeni raporda  Commerzbank uzman analisti Tatha Ghose 2023 yıl sonu dolar tahmini beklentisi rakamını 10 liradan 16 liraya çıkardı. Dolar kuru bugün itibari ile ise 13.70 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler ilgili bankanın analizlerinden oluşmakta olup emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@