Çöp Toplayarak Geçinirken Osmanlıca Tapu Buldu, 6 Köyün Sahibi Oldu

İlginç olay Mardin'de yaşandı. Çöp toplayarak kıt kanaat geçinmeye çalışana Ali Aşa evinde tadilat yaparken tesadüf eseri eski küplerin içerisinde Osmanlıca tapu belgeleri buldu. 

Emlak Haberleri 19.05.2018 - 12:37 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

İlginç olay Mardin'de yaşandı. Çöp toplayarak kıt kanaat geçinmeye çalışana Ali Aşa evinde tadilat yaparken tesadüf eseri eski küplerin içerisinde Osmanlıca tapu belgeleri buldu. 

Bulduğu Tapular Hayatını Değiştirdi!Habertürk gazetesinin haberine göre Ali Aşa bulduğu Osmanlıca tapuları ilk olarak çevirterek işe başladı. 250 milyon lira karşılığında Osmanlıca tapu okuma hizmeti veren biriyle anlaşan Aşa akrabalarından kendisine 6 adet köyün miras kaldığını öğrenince büyük şok yaşadı.Yaklaşık 100 bin dönüm arazinin kendisine ve 16 akrabasına miras kaldığını öğrenen Aşa “Nüfus kayıtlarına göre 16 kişi mirasçı. 1932 yılında köyümüz aşiretler tarafından basılmış bir kısmı öldürülmüş, bir kısmımız kaçırılmış. Küplerin içinde bulduğum tapularda onların da hakları olmalı. Eğer o dönemi ailelerinden bilen varsa dava açtığım araştırma mahkemesine başvursun. Ben herkesin hakkını vereceğim”  dedi.Arazilerine Zeytin ve Fıstık Dikecek Aşa yapmış olduğu açıklamada  “Araştırma mahkemesinde dava açtım ve 20 tane Osmanlı tapusunun Türkçe tapusu geldi. Türkçe tapularda 4-5 köy gözüküyor.  Ben hem mirasçıları arıyorum, hem bunlar gelsin hakkı neyse alsın istiyorum.Bunlar dilencilik mi yapıyor? Zengin mi? Fakir mi bilmiyorum. Eğer kimseyi bulamaz tapular üzerimize kalırsa 10-20 tane kepçe tutup, 100 tane işçi ile komple Antep fıstığı ve zeytin ağacı ekeceğim. Ailede hiç birimizin durumu yok, ailemiz komple çöpçü ve işçi” diyerek akrabalarına seslendi.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@